Budowa tradycyjnego, monolitycznego stropu z żelbetu jest przedsięwzięciem nie tylko kosztownym, ale również trudnym, przez co znalezienie fachowców gotowych się podjąć takiego zadania stanowi dziś niemałe wyzwanie. Świetną alternatywą dla stropu żelebetowego jest strop gęstożebrowy prefabrykowany. Dzięki temu, że montuje się go ręcznie, prace można wykonać zdecydowanie szybciej i taniej, bo bez angażowania ciężkiego sprzętu. To jednak nie koniec zalet tego typu stropów.

Stropy międzykondygnacyjne to ważny element każdego budynku, odpowiadający nie tylko za oddzielenie od siebie różnych kondygnacji. Ich rolą jest także przenoszenie obciążeń i usztywnienie konstrukcji w kierunku poziomym, zabezpieczenie poszczególnych pięter przed hałasem, przenikaniem ciepła i pary wodnej, a także przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Monolityczne stropy żelbetowe dobrze pełnią wszystkie te role, jednak fakt, że wykonuje się je w całości na miejscu budowy, a rozwiązanie należy do pracochłonnych i technologicznie trudnych w realizacji – coraz częściej poszukuje się dla nich alternatywy. Impulsów do stawiania na inne rozwiązania niż żelbet dostarcza też wysoka cena, która jest pochodną zarówno stopnia skomplikowania tego typu konstrukcji, jak również samych materiałów (przede wszystkim stali) oraz konieczności angażowania ciężkiego i kosztownego sprzętu.

– Nic dziwnego, że stropy gęstożebrowe prefabrykowane zyskują na popularności. W odróżnieniu zarówno od stropów żelbetowych, jak i od stropów prefabrykowanych z betonu, stropy gęstożebrowe bardzo łatwo się składuje, przewozi i montuje – bez użycia zaawansowanych, ciężkich maszyn – mówi Przemysław Deryło z firmy RECTOR Polska Sp. z o.o., która jest wiodącym dostawcą systemów stropowych belkowo-pustakowe Rector.

fot. RECTOR 

Strop gęstożebrowy prefabrykowany w dwóch wariantach

Firma Rector oferuje systemy stropowe w dwóch wersjach. Pierwsza, Rectobeton, to stropy ze strunobetonowych belek sprężonych oraz pustaków żwirobetonowych, które mogą osiągać nawet 10 metrów rozpiętości (montaż bezpodporowy jest możliwy do 5,5 m). Wysokość stropu w tym systemie wynosi od 16 do 34 cm, a wysokość pustaków od 12 do 25 cm. Dostępne są także kompatybilne z tym systemem akcesoria, jak zgrzewane maty siatki stalowej, prefabrykowane wymiany stalowe, kształtki wieńcowe oraz sprężone nadproża i podciągi – całość pozwala na szybkie i sprawne zbudowanie stropu w przypadku domów nowo budowanych i remontowanych, jak również w innych obiektach – np. handlowych, usługowych czy użyteczności publicznej. Stropy Rectobeton doskonale izolują akustycznie oraz są ognioodporne, co potwierdzają badania wykonane przez Instytut Techniki Budowlanej.

fot. RECTOR 

Drugim rodzajem stropów gęstożebrowych prefabrykowanych oferowanych przez Rector są stropy Rectolight. Mają one niższą wagę od stropów Rectobeton, co zawdzięczają zastosowaniu lekkiego wypełnienia z drewna prasowanego. Można budować z nich stropy o rozpiętości do 8,5 m (do 5,6 m możliwy jest montaż bezpodporowy) i wysokości od 16 do 30 cm, dzięki czemu szczególnie sprawdzają się w nowych budynkach mieszkalnych, a także podczas remontów stropów w zabytkowych kamienicach.

– W tego typu panelach można wycinać otwory o różnych kształtach z wykorzystaniem prostych narzędzi, przez co niezwykle łatwo adaptuje się je nawet do najbardziej nietypowych projektów – mówi Przemysław Deryło.

Również do tego systemu oferowane są, zgrzewane maty siatki stalowej zastępujące konieczność stosowania żeber rozdzielczych, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces budowy stropu.

fot. RECTOR 

Co jeszcze sprawia, że stropy gęstożebrowe prefabrykowane są coraz częściej wybierane zamiast monolitycznych konstrukcji żelbetowych? Z pewnością również rozbudowana gama akcesoriów dodatkowych, co jest ogromnym ułatwieniem dla ekip wykonawczych. Są to m.in. kształtki wieńcowe (betonowe i z płyt XPS), prefabrykowane zbrojenia o różnych długościach, podciągi sprężone, które eliminują konieczność szalowania oraz zbrojenia podciągu, termoizolacyjne łączniki balkonowe czy prefabrykowane sprężone nadproża. Wszystkie te elementy są w pełni kompatybilne z prefabrykowanymi stropami gęstożebrowymi Rector, przez co ułatwiają znacznie montaż oraz wpływają na obniżenie całościowego kosztu realizacji inwestycji. Jednocześnie ich zastosowanie przekłada się też na wysoką jakość i solidność montowanych stropów.

fot. RECTOR 

Prostota i uniwersalność zastosowań, szybki i nieskomplikowany montaż, wyeliminowanie konieczności wykonywania szalunków i stosowania pracochłonnych żeber rozdzielczych – to podstawowe aspekty sprawiające, że stropy gęstożebrowe prefabrykowane są nie tylko alternatywą dla stropów żelbetowych, ale coraz częściej jedyną braną pod uwagę możliwością. Jest to też rozwiązanie bardzo opłacalne, bo oszczędza się na kosztach wykonania, transporcie, a także na materiałach – np. podczas prac zbrojarskich zużywa się nawet o 60% mniej stempli niż w przypadku stropów żelbetowych, a także od 2 do 3 razy mniej betonu wylewanego na budowie.

fot. RECTOR 

– Warto też wspomnieć o aspektach praktycznych, które docenia się w toku eksploatacji. Dzięki temu, że belki sprężone gwarantują mniejsze ugięcia, wyeliminowane jest też niepożądane zjawisko klawiszowania stropu – podsumowuje Przemysław Deryło.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.rector.pl


Data publikacji: 2022-03-10