Na całym świecie pracuje się nad ograniczeniem zakresu prac wykonywanych na placu budowy poprzez wykorzystanie przemysłowo przygotowanych komponentów. Jednym z wielu takich przykładów jest zalewanie fundamentów. Tu beton towarowy wyparł ten przygotowywany w betoniarkach na placu budowy.
Taki sam proces zachodzi i w ciesielstwie. Więźba dachowa w coraz większym stopniu przyjeżdża na plac budowy w przygotowanych do montażu elementach. Wykonywanie konstrukcji dachu ręcznymi narzędziami z materiału dostarczonego prosto z tartaku przeszło już do historii w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Ten sam proces zachodzi także w Polsce.

Produkcja wiązarów w jednym z polskich zakładów

 

Aby móc wykonywać przemysłowo konstrukcje drewniane niezbędne są systemowe rozwiązania techniczne. Jedno z nich opiera się na zastosowaniu nowoczesnego łącznika do drewna – płytki kolczastej. Jest to blacha z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Wprasowana obustronnie w dołożone do siebie elementy tarcicy tworzy mocne, stabilne połączenie. Tak powstają wiązary – elementy konstrukcji dachu, która jest szybko montowana na budowie.

Zamiana ręcznego wykonywania więźby na przemysłowo produkowane wiązary przynosi firmom budowlanym, deweloperom, inwestorom cały szereg korzyści: konstrukcyjnych, ekonomicznych, organizacyjnych.

Jasno określona gwarancja na więźbę
W przypadku prefabrykowanych wiązarów dostawca drewna, projektant konstrukcji i cieśla to jedna i ta sam firma. Dlatego jest jasno określone, kto odpowiada za końcowy produkt w ramach gwarancji. Przy kupnie materiału z tartaku i zleceniu wykonania więźby cieślom na podstawie ogólnego projektu (bez policzonych połączeń) odpowiedzialność jest często całkowicie rozmyta.

Zgodność z obowiązującymi w Polsce normami
Fabryki wiązarów dachowych podlegają certyfikacji i stosują wyłącznie drewno konstrukcyjne zgodne z obowiązującymi polskimi normami tj. sortowane pod względem klasy wytrzymałości oraz suszone. Podobnie stosowane łączniki posiadają wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. Zastosowanie materiału niedopuszczalnego do stosowania w budownictwie (np. drewna nieposiadającego znaku „CE”) może rodzić poważne konsekwencje, zwłaszcza gdyby doszło do spraw sądowych z klientami czy ubezpieczycielami.

Magazyn materiału w fabryce wiązarów

Łatwiejsza koordynacja prac na placu budowy
Wiązary prefabrykowane są wykonywane pod dachem, na hali fabrycznej. W ustalonym terminie dostarcza się je na plac budowy i szybko montuje. Montaż mogą wykonywać pracownicy zakładu wiązarów lub firmy budowlanej czy dewelopera, zależnie od warunków umowy. Nie ma bałaganu na placu budowy. Materiał nie jest składowany tygodniami będąc narażonym na zniszczenie lub kradzież.

Dostawa konstrukcji na plac budowy

 

Szybkie tempo budowy
Montaż prefabrykowanej więźby dachowej to 1-3 dni zależnie od stopnia skomplikowania dachu. Konstrukcja wiązarowa, która stanowi nie tylko więźbę, ale i konstrukcję stropu można wykonywać również w okresie silniejszych mrozów.

Montaż prefabrykowanej więźby

Duże oszczędności w koszcie konstrukcji
Zastosowanie wiązarów może przynieść bardzo znaczące oszczędności. Powstają one głównie poprzez wyeliminowanie kosztownego i pracochłonnego stropu betonowego. Konstrukcja stropodachowa z wiązarów jest lekka, co ma wpływ na fundamenty, ściany nośne, podciągi.

Wiązarowa konstrukcja stropodachowa na budynku wielorodzinnym

Dodatkowe pomieszczenie gospodarcze – strych
W przypadku domów parterowych eliminacja stropu betonowego i zastosowanie wiązarów pozwala niejednokrotnie na uzyskanie w poddaszu przestrzeni na pożyteczny strych.  Może mieć on wejście z korytarza czy garażu. Strych, którego wielkość, zwłaszcza przy większym kącie nachylenia dachu, może być dość znaczna, stanowi  dodatkową korzyść dla inwestora.

 

Wiązary ze strychem na projekt pracowni „Z500”


Data publikacji: 2018-01-05