Ochrona instalacji przed zniszczeniem i korozją.
Filtracja mechaniczna to pierwszy i niezbędny etap uzdatniania wody. Zarówno woda studzienna, jak i woda z sieci wodociągowych, zwłaszcza tych długo eksploatowanych, zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia stałe. Zanieczyszczenia te, bez filtra ochronnego, z biegiem lat powodują usterki sprzętu gospodarstwa domowego, blokadę zaworów i cieknące krany, a to prowadzi do powstania korozji wżerowej i pękania rur. Skutkiem tego może być kosztowna naprawa.
Mechaniczny filtr do wody, usuwa szereg zanieczyszczeń z instalacji, takich jak: rdzę, piasek czy nawet resztki materiałów uszczelniających. Dzięki temu, chroni rury oraz zainstalowaną w domu armaturę przed uszkodzeniami i korozją.
Na czym polega filtracja wody filtrem mechanicznym?
Woda przepływa przez filtr, w którym znajduje się element filtracyjny zatrzymujący zanieczyszczenia stałe. Wielkość zanieczyszczeń usuwanych przez filtr zależy od skuteczności filtracji danego filtra. Skuteczność filtracji to wielkość najmniejszych usuwanych cząstek i zależy od stosowanego wkładu filtracyjnego. BWT rekomenduje filtry o skuteczności filtracji 90 µm. Mikron to milionowa część metra. Im mniejsze „oczka“ elementu filtracyjnego tym więcej zanieczyszczeń zatrzymuje. 90 µm to wystarczająca wartość do usunięcia zanieczyszczeń stałych mających wpływ na stan instalacji.
W skrócie:
– Im mniejsza wartość mikronów (µm) tym mniejsze cząstki zatrzymywane są przez filtr.
– Im mniejsza wartość mikronów (µm) tym więcej zanieczyszczeń zatrzymuje.
Filtr zatrzymuje zanieczyszczenia na elemencie filtracyjnym i co dalej?
Płynące w wodzie zanieczyszczenia zostały zatrzymane przez element filtracyjny. Co zrobić, aby je z niego usunąć? W zależności od funkcji czyszczenia posiadanego filtra można go czyścić poprzez: płukanie, płukanie wsteczne lub wymianę wkładu filtracyjnego.
Jaki rodzaj filtra wybrać, aby dbanie o czystość filtra było łatwe, ekonomiczne oraz dokładne?
BWT rekomenduje instalacje filtrów z funkcją płukania wstecznego. Jest to dokładne wypłukanie filtra bez konieczności odłączania go od instalacji. Płukanie wsteczne to rodzaj czyszczenia elementu filtracyjnego pozwalające na dokładne usunięcie zatrzymanych zanieczyszczeń i polega na zmianie kierunku przepływu wody podczas płukania filtra. Po otwarciu spustu następuje odsysanie wody z zanieczyszczeniami z filtra do kanalizacji. Jeśli element filtracyjny wymaga wyczyszczenia ( jego stan można łatwo sprawdzić dzięki przezroczystemu kloszowi) należy otworzyć spust zanieczyszczeń znajdujący się w dolnej części filtra, który zmieni kierunek przepływu wody. Spust można podłączyć do kanalizacji albo można podstawić pod niego naczynie zbierające wodę i zanieczyszczenia. Po przepłukaniu filtra należy zakręcić z powrotem spust zanieczyszczeń.
Częstotliwość płukania filtra zależy do stopnia zabrudzenia wody, jednak zalecamy płukanie filtra, co najmniej 1 raz w miesiącu.
Należy pamiętać, że dbanie o czystość elementu filtracyjnego jest kluczowe dla bezpieczeństwa i odpowiedniej higieny wody.
BWT Protecotor BW
Manualny filtr mechaniczny z płukaniem wstecznym
Filtr mechaniczny z płukaniem wstecznym, obsługiwany ręcznie. Elementy wyposażenia filtra. Głowica mosiężna, klosz z przezroczystego tworzywa sztucznego, element filtracyjny, pokrętło elementów czyszczących podczas płukania, spust wody popłucznej.
Filtr posiada atest PZH.
Dla wszystkich typów: skuteczność filtracji 90 µm, ciśnienie nominalne 16 bar, temperatura wody/otoczenia max.
30/40°C.
Filtracja nie zostaje przerwana na czas płukania filtra. Woda wpływająca do instalacji za filterm jest pozbawiona zanieczyszczeń zatrzymanych przez urządzenie.
Dostępne średnice filtra:
Data publikacji: 2017-09-13