Kłopoty z ciągłością i terminowością dostaw materiałów, w tym w szczególności izolacji termicznych, to obok niedostatków na rynku pracy palący problem branży budowlanej. Problem, którego konsekwencje dotykają zarówno wykonawców, jak i inwestorów. A istnieje przecież alternatywa dla styropianu, wełny czy pianek PUR, nie tylko dostępna od ręki, ale na dodatek oferująca unikatowe właściwości – spienione szkło komórkowe!

Zakłócenia harmonogramów spowodowane przez opóźnienia w dostawach czy nawet niedostępność niektórych materiałów są istną zmorą firm wykonawczych. Niedotrzymanie terminów realizacji oznacza kary lub nawet zerwanie umów przetargów, a co za tym idzie – dotkliwe straty finansowe.

– Znaczna liczba prowadzonych równocześnie projektów znacznie wydłuża czas oczekiwania na dostawę tradycyjnych, a przez to powszechnie używanych materiałów termoizolacyjnych – zauważa Łukasz Barcz, ekspert firmy FOAMGLAS Building Poland. – Sposobem na uniknięcie przykrych skutków tego utrzymującego się już od ładnych paru lat zjawiska może być dywersyfikacja stosowanych technologii termoizolacyjnych, zwłaszcza jeśli realizacja obejmuje strefy newralgiczne, na przykład posadzki czy dachy użytkowe pod dużym obciążeniem lub strefy szczególnie narażone na kondensację pary wodnej i przecieki.

Takim właśnie rozwiązaniem są płyty spienionego szkła komórkowego FOAMGLAS®, które jako materiał termoizolacyjny mają do zaoferowania wiele zalet. Przede wszystkim nie odkształcają się (0% deformacji), nawet w przypadku bardzo wysokich obciążeń rzędu nawet 1600 kPa, zachowując niezmienny kształt i grubość przez cały cykl użytkowania budynku. W przypadku dachu płaskiego oznacza to m.in. brak pracy membran na łączeniach oraz brak przecieków w głąb warstwy termoizolacji w wyniku uszkodzenia wyższych warstw konstrukcji.

fot. FOAMGLAS

Co więcej, spienione szkło komórkowe odznacza się stuprocentową wodo- i paroszczelnością, dzięki czemu pozostaje zawsze suche, bez względu na warunki. Wilgoć w żadnej postaci nie przenika ani do izolacji, ani do zabezpieczanych konstrukcji. Gwarantuje to zachowanie założonych w projekcie parametrów termoizolacyjnych przez cały czas eksploatacji obiektu – niezależnie od tego, czy dach jest oparty na podłożu z blachy trapezowej, drewnianym czy betonowym. Stanowi więc doskonałe rozwiązanie dla intensywnie eksploatowanych dachów technicznych, parkingowych, tarasowych czy zielonych.

Nie czekaj – działaj!

Być może najważniejszą cechą spienionego szkła komórkowego w obliczu aktualnej sytuacji na rynku budowlanym jest jego dostępność.

– Dostawa płyt FOAMGLAS® zajmuje około dwa tygodnie od momentu złożenia zamówienia, co umożliwia kontynuowanie prac budowlanych bez przestojów spowodowanych oczekiwaniem na większą partię tradycyjnego materiału termoizolacyjnego – zapewnia Łukasz Barcz.

Płyty ze spienionego szkła komórkowego FOAMGLAS® posiadają wiele różnych zastosowań w obrębie izolacji termicznej konstrukcji i przegród budynków. Mogą posłużyć jako izolacja całego dachu, lub tylko miejsc narażonych na szczególne obciążenia – np. pod centralami wentylacyjnymi czy instalacjami fotowoltaicznymi. Równie dobrze sprawdzą się też jako materiał termoizolacyjny instalowany od wewnątrz, np. w przypadku obiektów zabytkowych, a także newralgicznych i przemarzających stref fundamentowych, posadzek czy podłóg na gruncie.

ZOBACZ, JAK MOŻESZ WYKORZYSTAĆ SPIENIONE SZKŁO KOMÓRKOWE FOAMGLAS® W SWOIM PROJEKCIE!


Data publikacji: 2022-09-12