Kto zdecyduje się na ocieplenie poddasza, tego czeka inwestycja, która zwróci się dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu, a także na używaniu klimatyzacji: porządnie zaizolowane poddasze sprzyjać będzie temu, by zimą było w domu ciepło, a latem chłodno.
Jak i czym ocieplić poddasze?
Jeśli poddasze służy jako przestrzeń do mieszkania, izolację trzeba wykonać szczególnie starannie, nie skąpiąc środków na najlepsze materiały izolacyjne, jak choćby pianka poliuretanowa. Jeżeli to tylko niezamieszkały strych, można nieco „odpuścić”, choć w praktyce może się okazać, że izolacja wełną mineralną wcale nie kosztuje mniej.
fot. CELS
Nie wszystko zrobisz sam
Ocieplanie poddasza pianą to czynność, której nie można wykonać samodzielnie. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, dysponujące zarówno materiałem, jak i sprzętem do jego aplikowania. Pracownicy ubrani są podczas piankowania w specjalne uniformy i noszą okulary ochronne oraz maski z niezależnym dopływem powietrza Ktoś może zapytać: po co, skoro pianka PUR jest nietoksyczna i całkowicie obojętna dla ludzkiego zdrowia? Odpowiedź jest prosta: pianka jest rzeczywiście bezpieczna, ale dopiero po natrysku. Wyobraźmy sobie, że podczas wykonywania aplikacji niewielka ilość pianki, np. kuleczka o średnicy ok. 5 mm, dostanie się człowiekowi do nosa. W ciągu zaledwie kilku sekund zwiększy ona swoją objętość ponad stokrotnie. Skutki nietrudno przewidzieć – i właśnie dlatego pracownicy są odpowiednio zabezpieczeni, a osoby postronne muszą się trzymać z daleka, na bezpieczną odległość.
fot. CELS
Ocieplanie poddasza krok po kroku
Najpierw zbadaj swoje poddasze
Zanim jednak dojdzie do samego ocieplania pianką lub innym materiałem, trzeba odpowiednio przygotować poddasze, a więc:
- sprawdzić stan dachu (nie ma sensu docieplać uszkodzonego, nieszczelnego itp.),
- sprawdzić stan więźby dachowej – wszystkie elementy drewniane powinny być „zdrowe”,
- sprawdzić (ew. zaplanować) ułożenie ewentualnych instalacji,
- zmierzyć wilgotność na poddaszu, w tym wilgotność drewna (jeśli przekracza 20% osuszyć poprzez wietrzenie i ogrzewanie lub za pomocą specjalistycznych osuszaczy).
Przygotowanie do ocieplenia
Przed aplikacją pianki PUR trzeba będzie zabezpieczyć folią wszystkie powierzchnie narażone na „zabrudzenie” pianką podczas natrysku, w tym także, a nawet przede wszystkim okna oraz drzwi. Warto wykorzystać wizytę pracownika firmy, by uzgodnić z nim, kto za takie zabezpieczenie jest odpowiedzialny: czy zrobi to firma, czy też inwestor powinien to wykonać we własnym zakresie.
Trzeba też rozważyć konieczność użycia folii paroszczelnej – najlepiej zrobić to w konsultacji z fachowcem, znającym się na ocieplaniu natryskowym pianką poliuretanową. Do ustalenia jest też kwestia wentylacji poddasza: trzeba ją zapewnić, jeśli nie zadbano o nią do tej pory.
Pozostaje wreszcie kwestia instalacji i wykończenia. Jeśli warstwa izolacyjna ma zostać pokryta płytami kartonowo-gipsowymi, może się okazać, że przed dociepleniem należy zamontować specjalne uchwyty do ich mocowania.
fot. CELS
Tylko dla orłów?
Mimo opisywania ocieplania poddasza krok po kroku, samo docieplenie najlepiej jest powierzyć fachowcom – bez względu na wybraną metodę. Laik może łatwo popełnić błędy, których cena może być wysoka: nieodpowiednia wentylacja, brak odprowadzania pary, mostki termiczne, przez które ucieka ciepło i inne błędy mogą sprawić, że niemałe przecież pieniądze wydane na ocieplenie poddasza nie przynoszą oczekiwanych oszczędności lub że trzeba określone etapy prac powtórzyć. Oczywiście nieodzowne jest sprawdzenie referencji firmy, jej doświadczenia, a także gwarancji, jakich udziela na jakość wykonanej usługi. A można tę jakość sprawdzić np. poprzez badanie termowizyjne bądź wykonanie testu szczelności, co obiektywnie wykaże, czy i którędy z budynku ucieka np. zimą ciepło.
Więcej informacji na stronie www.cels.pl
Data publikacji: 2020-12-01