Modrzew czy sosna? Dąb czy jesion? A może egzotyczny bambus? Gdyby decyzje dotyczące podłogi ograniczały się tylko i wyłącznie do wyboru gatunku drewna, byłyby o niebo łatwiejsze. Jak się okazuje, bardzo ważne jest również to, co zupełnie niewidoczne dla oka.
Akustyka pomieszczeń stanowi istotny składnik szeroko rozumianego komfortu i należy o tym pomyśleć jeszcze przed ułożeniem paneli lub wielowarstwowej podłogi drewnianej. Kluczową rolę odgrywa tu bowiem odpowiednie przygotowanie podłoża oraz przestrzeń pomiędzy nim a warstwą podłogi.
– Posadzki pływające nie są trwale łączone z podłożem. Gdybyśmy więc położyli je na warstwę betonu bez podkładu, narazilibyśmy drewno na działanie wszystkich nierówności i chropowatości. Wpłynęłoby to nie tylko na trwałość materiału, ale również wiązałoby się z uciążliwym odgłosami „skrzypienia” towarzyszącemu stawianiu kroków -– tłumaczy Marcin Zboroń, dyrektor handlowy firmy STEICO CEE Sp. z o. o.
Prace zaczynamy od oceny stanu podłoża pod względem ewentualnych uszkodzeń i nierówności. Po przeprowadzeniu niezbędnych napraw montujemy specjalny, oddzielający od siebie dwie powierzchnie, podkład. Nowością na rynku są elastyczne podkłady pilśniowe, które niwelują nieprzyjemne zjawiska akustyczne, a na dodatek wyrównują nierówności podłoża do 3 mm, dostosowując się do jego powierzchni.
Ekologicznie od podstaw
Naturalna podłoga drewniana aż prosi się o zastosowanie równie ekologicznego materiału podkładowego.
– Od lat wiadomo, że płyty podkładowe wykonane z naturalnych materiałów bardzo skutecznie wygłuszają dźwięki – mówi Marcin Zboroń. Poszliśmy o krok dalej, zarówno w temacie ekologii, jak i izolacji akustycznej. Stworzyliśmy płyty pilśniowe, których skład jest w stu procentach naturalny, a parametry użytkowe jeszcze lepsze. STEICO silentpro oraz STEICO underfloorflex to pierwsze tego typu produkty na rynku. Innowacyjna jest przede wszystkim technologia ich produkcji – spilśnione drewno łączy się metodą mokrą, stosując tylko i wyłącznie naturalne lepiszcze, które całkowicie zastąpiło klej. Warto zwrócić uwagę także na wysoką wytrzymałość na ściskanie, do 15 t/m², co jest kluczowe dla systemów bezklejowych typu klik/klik.
Cicho i ciepło
Wytwarzane metodą mokrą porowate płyty pilśniowe to jedyne tego rodzaju rozwiązanie, pozwalające na połączenie ekologii z najwyższą jakością. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanej pianki poliuretanowej nowe podkłady STEICO silentpro i STEICO underfloorflex dzięki stabilnej strukturze włókien zapewniają wysoką wytrzymałość na ściskanie, minimalizując problem skrzypiących paneli i amortyzując kroki. Oznacza to poprawę akustyki pomieszczeń nawet o 21 dB! Nie zapominajmy również o właściwościach termicznych materiału. Drewnopochodne płyty podpodłogowe są polecane przez montażystów ze względu na bardzo dobrą zdolność izolacji cieplnej (współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi zaledwie 0,5 [W / ( m * K )]) – duża gęstość materiału pozwala na zminimalizowanie ryzyka powstawania mostków termicznych oraz uzyskanie efektu ciepłej podłogi.
– Zakup ekologicznego podkładu powinien być naturalną konsekwencją wyboru drewnianej podłogi – podkreśla Marcin Zboroń. Specjalne płyty pilśniowe pozwolą na podwyższenie komfortu akustycznego pomieszczeń, zapewnią skuteczną izolację termiczną oraz przedłużą trwałość posadzki, sprawdzając się przy tym znacznie lepiej niż popularna pianka poliuretanowa czy nawet XPS.
Data publikacji: 2014-05-05