Wiele starszych obiektów nie spełnia wymogów zawartych w przepisach budowlanych, nie gwarantując tym samym należytego komfortu użytkowania. Z tego powodu, decydując się na renowację, warto zwrócić uwagę na kwestie energetyczne budynku. Miejscem, które generuje straty cieplne, jak i szkody budowlane jest balkon. Jak o niego zadbać?

Prace renowacyjne najczęściej kojarzone są z remontem lub wymianą elewacji, dachu czy okien. Niesłusznie pomijane w tych wyliczeniach są balkony. Nacisk kładziony na zapewnienie wysokiej izolacji termicznej bryły budynku powoduje tworzenie silnych mostków termicznych, które powstają w miejscu połączenia balkonu z budynkiem, gdzie występuje brak ciągłości izolacji termicznej. Mostki cieplne są często przyczyną zwiększonej utraty ciepła. W miejscu powstałego mostka cieplnego temperatura powierzchni wewnętrznych ścian i stropów spada tak nisko, że w zetknięciu z ciepłem otoczenia skrapla się w tych miejscach para wodna zawarta w powietrzu pomieszczenia. W ten sposób zostaje zachwiany stan równowagi pomiędzy temperaturą na powierzchni ściany a wilgotnością powietrza w pomieszczeniu, czego efektem może być powstawanie groźnych dla konstrukcji oraz mieszkańców grzybów czy pleśni.

Celem każdego remontu jest poprawa jakości budynku, która korzystnie wpływa na komfort mieszkania. Jednak tylko kompleksowe prace renowacyjne zapewnią sukces. Nieuwzględnienie w tych działaniach balkonu może skutkować powstaniem nowych, kosztownych szkód budowlanych.

Isokorb R – jak renowacja
Nośne elementy izolacji termicznej firmy Schöck to sprawdzona technologia, która gwarantuje najwyższą jakość wykonania oraz bezawaryjność. Isokorb typu R dedykowany jest wszelkim pracom remontowym istniejących już balkonów oraz podczas wykonania nowych konstrukcji. Schöck Isokorb R daje projektantom oraz architektom nieograniczoną swobodę kreowania geometrii balkonów, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów cieplnych. Element ten daje możliwość wykonania wspornikowych oraz podpartych konstrukcji balkonowych, co pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału istniejącego budynku oraz kompleksowe zintegrowanie balkonów w założonej koncepcji architektonicznej.

 

Schöck Isokorb R dedykowany jest do łączenia konstrukcji żelbet-żelbet oraz stal-żelbet, dzięki czemu można termicznie odizolować różnorodne połączenia, znajdujące się w ciepłej i zimnej strefie budynku. Nośne elementy izolacji termicznej Isokorb R posiadają kieszeń zalewową do wypełnienia betonem, aby siły przekrojowe zostały właściwie przeniesione na budynek. Pręty zbrojeniowe wklejane są w strop przy użyciu zaprawy iniekcyjnej, gwarantując bezproblemowy i bezawaryjny montaż.

Łącznik Isokorb R firmy Schöck wspomaga budownictwo pasywne dzięki zapewnieniu ciągłości izolacji termicznej oraz zmniejszeniu grubości wykończonej płyty balkonowej, której nie trzeba dodatkowo ocieplać. Połączenia balkonów za pomocą elementów Isokorb R posiadają certyfikat Instytutu Passivhaus oraz aprobatę ITB.


Data publikacji: 2016-07-07