fot. Novator Linus Eco
Oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, a zamiast plastikowych butelek stawiamy na szklane. Foliowe woreczki zastępujemy płóciennymi torbami, a do ogrzewania domu coraz częściej wykorzystujemy kolektory słoneczne. Z modą na ekologię można też iść o krok dalej, aranżując posesję przy użyciu materiałów wspierających ekosystem i dodatkowo uzyskać korzyści finansowe. Należą do nich ekologiczne kostki i płyty brukowe.
Płyty i kostka brukowa eco, czyli…?
Płyty i kostki brukowe ekologiczne tworzą utwardzoną nawierzchnię ekologiczną, która poza swoim głównym zadaniem, jakim jest tworzenie powierzchni nośnej, umożliwia też prawidłowe odprowadzenie wody opadowej. Jej użycie ma szczególne znacznie w przypadku terenów zagrożonych hydrologicznie, gdyż eco materiały nie destabilizują istniejącego na danym obszarze bilansu wodnego. Nie oznacza to jednak, że zastosowanie eco kostek i płyt ma uzasadnienie tylko na takich obszarach!
Z uwagi na korzystne właściwości materiałów inwestorzy coraz częściej wybierają eco kostki oraz płyty do wyznaczania zwykłych podjazdów, chodników i ścieżek ogrodowych na własnej posesji. Wówczas ważnym terminem jest powierzchnia biologicznie czynna, czyli obszar z nawierzchnią ziemną pozwalający na naturalną wegetację roślin. Jego wielkość określają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w przypadku jego braku warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT).
Do tworzenia eco nawierzchni można użyć dwóch rodzajów produktów Bruk-Bet: HYDROfuga® oraz HYDROplus®. Co je wyróżnia? HYDROfuga® to ażurowe powierzchnie lub elementy brukowe z odstępnikami dystansowymi, które wypełnione są spoiwem w postaci kruszywa lub trawy. Ich zastosowanie nie tyle w naturalny sposób wspiera ekosystem, ile – w zależności od wielkości powierzchni biologicznie czynnej – pozwala na ograniczenie wysokości (a nawet uniknięcie!) opłaty za zmniejszenie retencji terenu, określanej potocznie podatkiem od deszczówki. Do kategorii tych rozwiązań należą m.in. nowości z oferty Bruk-Bet, a więc kostki Novator® Diagonal Eco czy Novator® Linus Eco.
Drugi typ rozwiązań, czyli HYDROplus®, do których należą wodoprzepuszczalne płyty brukowe Visio®Eco i Novator® Piano Eco oraz kostki Behaton Eco i Holland Eco, produkowane ze specjalnie opracowanej mieszanki betonowej o wysokiej przesiąkliwości wody, które mimo braku szerszych fug pomiędzy poszczególnymi elementami gwarantują naturalną retencję wody i jej całkowite odprowadzanie do gruntu – nawet przy bardzo gwałtownych opadach atmosferycznych. Ta właściwość ma duże znaczenie w strefach mocno zurbanizowanych, gdzie nawierzchnie betonowe i asfaltowe zajmują dużą powierzchnię i występuje wysokie ryzyko gwałtownych podtopień podczas burzowych opadów deszczu. Dzięki nim możliwe jest także ograniczenie ilości opadów trafiających do kanalizacji deszczowej i redukcja opłat z tytułu podatku deszczowego.
Jakie zalety ma ekologiczny bruk?
Ekologiczna kostka brukowa i wodoprzepuszczalne płyty betonowe mają wiele zalet. Poza korzystnym działaniem na rzecz ekosystemu ograniczają konieczność tworzenia specjalnych odwodnień liniowych. Na wypadek zbyt dużych opadów atmosferycznych nadmiar wody jest odprowadzany, co tym samym eliminuje możliwość wystąpienia podtopień budynków czy całkowitego zalania. Nawierzchniom tego typu nie są również straszne intensywne promienie słońca. Podczas gdy zwykły beton nadmiernie się nagrzewa i potęguje wrażenie gorąca oraz prowadzi do wysychania gleby, warianty ażurowe pozwalają ziemi „oddychać” i ograniczają zjawisko przegrzania betonu.
Ekologiczny bruk jest też trendy – i nie chodzi tylko o aspekt wpierania ekosystemu, a atrakcyjne rozwiązanie architektoniczne, które podniesie wizualne walory aranżacji. Jeszcze do niedawna takie ażurowe nawierzchnie kojarzyły się z miejskimi parkingami, jednak z uwagi na bogatą gamę kolorów i możliwości, jakie dostępne są m.in. w ofercie Bruk-Bet, nie ma mowy o tworzeniu sztampowych realizacji! Asymetryczność i geometria, czyli cechy wyróżniające rozwiązania Bruk-Bet Novator® Hexagon Eco, mogą być świetną przeciwwagą dla typowo nowoczesnych obiektów. Zasadzona w odstępnikach trawa lub wsypany kolorowy grys staną się urozmaiceniem całości i sposobem na przełamanie wrażenia monotonii i sterylności. Podobny rezultat zapewnią pojedyncze płyty Novator® Diagonal Eco – będące jedną z nowości w ofercie Bruk-Bet. Dzięki swojej regularności wprowadzą wizualny ład i zapewnią efekt modernistycznej siatki, która zamieni się w dekorację posesji. Z kolei na bardziej klimatyczną aranżację pozwoli wariant Promenada® Eco. To prostokątne kostki, które dodadzą przestrzeni nieco romantycznego looku – niczym w ogrodach angielskich czy rustykalnych – i doskonale wtopią się w zielony pejzaż dookoła. Wszystko dzięki zróżnicowanemu wykończeniu Color-Mix® w odcieniach wapienia muszlowego lub dewońskiego. Ich przenikające się pasmowo tony zdynamizują aranżację i dopełnią naturalny wizerunek całości.
fot. Novator Diagonal Eco
fot. Uni Eco
fot. Novator Piano Eco
Co musisz wiedzieć przed układaniem ekologicznego bruku?
Bruk ekologiczny jest łatwy w montażu. Podczas instalacji warto jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach dotyczących podbudowy oraz podsypki. Do pierwszej wykorzystuje się grube frakcje o pełnej przepuszczalności, takie jak tłuczeń, żwir, grubofrakcyjny grys czy naturalnie łamane kruszywa. Do podsypki najlepiej zastosować drobny grys 2/8 mm lub łamane kruszywo 2/6 mm. Dopiero na tak przygotowanym obszarze wykłada się ekologiczne kostki brukowe i płyty, a – w przypadku wariantów ażurowych – ich szczeliny zasypuje się wybranym wypełnieniem; trawą, ziemią, żwirem, czy drobnymi kamieniami.
Kostka brukowa i płyty brukowe też mogą być ekologiczne! To bezpieczny i skuteczny sposób na poradzenie sobie z zalegającą wodą opadową, a do tego ciekawa i praktyczna alternatywa na to, by stworzyć atrakcyjną posesję – z mnóstwem korzyści dla użytkowników i środowiska naturalnego.
Data publikacji: 2022-01-07