fot. BRUK-BET® Sp. z o.o. | Architector Trawertyn
Coraz częściej elewacje polskich domów wykonywane są z kamienia dekoracyjnego zamiast z tradycyjnego tynku. Nic dziwnego, taki kamień jest trwały, estetyczny i łatwy w montażu.
Kamień elewacyjny jest uniwersalnym materiałem, który można wykorzystać tak naprawdę nie tylko na zewnętrznych ścianach domu, ale również wewnątrz, ozdabiając ściany w pokojach, przedpokoju czy salonie. Właśnie ta uniwersalność oraz funkcja dekoracyjna sprawiają, że ten materiał cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. W naszym artykule skoncentrujemy się na wykorzystaniu kamienia dekoracyjnego do ozdabiania elewacji. Dzięki temu można nadać jej trwałość i prestiż. Jeśli ktoś nie jest jeszcze przekonany do kamienia elewacyjnego, powinien poznać jego liczne zalety.
fot. BRUK-BET® Sp. z o.o. | Cori
Kamień na elewację – zalety
Coraz więcej Polaków stawia na nietuzinkowe rozwiązania przy wykańczaniu swoich domów. Bez wątpienia do takiego niebanalnego rozwiązania można zaliczyć kamień na elewację. Klasyczny tynk, chociaż niedrogi, to jednak coraz częściej ustępuje kamieniowi dekoracyjnemu. Należy podkreślić, że ten materiał ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest dość wytrzymały. Wykonuje się go z betonu lub wapienia, dzięki czemu niestraszna mu nawet ekstremalna pogoda. Wytrzymałość na warunki atmosferyczne idzie również w parze z wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to sprawia, że kamień na elewacji będzie doskonale się prezentował przez wiele lat.
Kolejna ważną zaletą kamienia użytego na elewację jest jego wysoka estetyka. Nie bez przyczyny taki kamień nazywa się dekoracyjnym. Chociaż jest wykonany z betonu, to imituje naturalne surowce występujące w przyrodzie – zarówno różnego typu kamień (np. granit), jak i drewno. W rezultacie otrzymujemy piękno drewna bez konieczności jego pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest także łatwy montaż kamienia elewacyjnego – jest lekki, łatwy w obróbce, bez problemu można go docinać precyzyjnie. Taki kamień dekoracyjny montowany jest na elastycznej zaprawie klejowej. Tego rodzaju materiał jest bardzo popularny również dlatego, że daje duże możliwości aranżacyjne. Płytki można kłaść tak naprawdę w różny sposób – na całej elewacji, do poziomu parteru, tylko na rogach domu itd. Kamień może zatem pokrywać całą elewację lub być jej dekoracją, dodatkiem. Wszystko zależy od naszego gustu i oczekiwań.
fot. BRUK-BET® Sp. z o.o. | Cubo
Rodzaje i wymiary kamienia elewacyjnego
Na rynku można znaleźć szeroką gamę kamienia elewacyjnego, co znacznie ułatwia jego dobór do naszych potrzeb i oczekiwań estetycznych. Jaki zatem rodzaj kamienia można umieścić na elewacji? Coraz bardziej popularne są kamienie lub płyty ścienne dekoracyjne z betonu lub keramzytobetonu który oferowany jest w wielu odmianach. Ich różne modele przypominają z wyglądu skalne stosy, kamienne murki czy szczapy drewna.
Kamień elewacyjny może także imitować cegłę, klinkier i inne materiały, a do tego jest dostępny w różnych wariantach kolorystycznych.
Pamiętajmy, że wersje kamieni dekoracyjnych gipsowych mogą być używane wyłącznie wewnątrz pomieszczeń.
Grubość kamienia elewacyjnego to zazwyczaj od 1,5 do 3 cm, natomiast rozmiary płytek bywają różne, np. 25×10 cm, 34×12 cm czy w przypadku płyt ściennych nawet nieco większe 60×30 czy 60×60.
fot. BRUK-BET® Sp. z o.o. | Tineo
Jak montować kamień dekoracyjny?
Montaż kamienia elewacyjnego nie jest trudna. Najpierw konieczne jest przygotowanie podłoża, które będzie zabudowywane. Takie podłoże musi być wyrównane, suche i oczyszczone. Zanim przykleimy pierwszą płytkę, trzeba zweryfikować poziom i pion ściany. Kolejny etap to gruntowanie podłoża. Grunt nakłada się pędzlem lub wałkiem. Po wyschnięciu podłoża można przystąpić do klejenia płytek.
Prace prowadzone na zewnątrz są niestety uzależnione od pogody. Montaż kamienia dekoracyjnego powinien odbywać się, gdy nie pada. Do tego temperatura nie powinna być niższa niż +5 st. C i nie powinna przekraczać +25 st. C. Najpierw należy wymierzyć i rozplanować układ płytek na ścianie. Część płytek będzie musiała zostać docięta za pomocą szlifierki kątowej z tarczą do cięcia kamienia. Kamień dekoracyjny przykleja się za pomocą zaprawy klejowej. Spód każdej płytki należy przetrzeć drucianą szczotką. Klejem pokrywa się płytkę i ścianę zewnętrzną. Kolejny etap to fugowanie kamienia. Po tygodniu można przystąpić do jego zaimpregnowania.
fot. BRUK-BET® Sp. z o.o. | Tineo
Zakup kamienia na elewację – na co zwrócić uwagę?
Zanim kupimy kamień na elewację, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednią barwę i stylistykę płytek. Taka elewacja posłuży nam przez wiele lat. Raczej jej się nie zmienia, gdy przestanie nam się podobać. Warto szukać twardego kamienia, odpornego na uszkodzenia, jeśli elewacja ma wyglądać atrakcyjnie latami. Trzeba kupować kamień dobrej jakości i dokładnie określić jego ilość obliczając powierzchnie w m2. Trzeba pamiętać, że część płytek zostanie przycięta, a elementy, które pozostaną, rzadko dają się użyć w innym miejscu.
Dzięki kamieniowi dekoracyjnemu elewacja naszego domu może zyskać nowy wymiar estetyczny i stanie się po prostu niebanalna. Warto zatem postawić na taki materiał i dokładnie dobrać go do naszych potrzeb.
Data publikacji: 2020-05-15