Zastosowanie hydratyzowanego wapna w zaprawie murarskiej sprawia, że jest ona często wykorzystywana jako materiał budowlany w nowoczesnych technologiach. Pozwala nie tylko na zabezpieczenie murów przed nadmiernym zawilgoceniem i rozwojem grzybów, ale także w znacznym stopniu ułatwia wykonywanie prac murarskich ze względu na swoją plastyczną konsystencję.

Czym jest zaprawa wapienna?

To produkt wchodzący w skład chemii budowlanej, stanowiący mieszaninę wapna hydratyzowanego, piasku oraz wody. Pierwszy z wymienionych surowców stanowi spoiwo wiążące powietrze, dzięki czemu zwiększa się przyczepność wyrobu do podłoża. Do jej przygotowania wykorzystuje się następujące proporcje:

• jedna część objętościowa wapna,
• trzy lub cztery części objętościowe piasku,
• woda w takiej ilości, aby całość uzyskała plastyczną konsystencję.

Zaprawy stanowią produkty już gotowe do kupienia lub można je wyrobić z powyższych surowców samodzielnie. Sprzedażą dobrej jakości wapna dedykowanego do tego typu rodzaju chemii budowlanej zajmuje się Lhoist ze swoimi 5 zakładami wapienniczymi w Polsce.

Zalety zaprawy wapiennej

Główną zaletą dzięki obecności w składzie wapna hydratyzowanego jest powolny czas jej schnięcia i twardnienia. To sprawia, że od momentu rozrobienia prace nie muszą przebiegać w pośpiechu, co przekłada się na precyzję ich wykonania. Ponadto stanowi uniwersalny produkt, gdyż nadaje się do nakładania na prawie każdą mineralną powierzchnię i nie wymaga wcześniejszego użycia środków gruntujących. Stosowana jako tynk podnosi trwałość elewacji, uszczelnia spoiny pomiędzy cegłami, a także zwiększa odporność murów na uszkodzenia spowodowane gwałtownymi zmianami temperatury. Porowata struktura zaprawy wapiennej po wyschnięciu pozwala na dobrą przepuszczalność pary wodnej oraz dwutlenku węgla, dzięki czemu jest niewrażliwa na korozję. W związku z tym nie dochodzi do rozwoju grzybów, pleśni, stąd poleca się ją do pomieszczeń, w których mają przebywać alergicy.

Zastosowanie zaprawy z wapnem gaszonym

Dzięki opisanym wyżej właściwościom produktu wykorzystuje się go najczęściej do prac wykończeniowych ścian wewnętrznych, a także murów nadziemnych. Idealnie spełniają się także w roli produktu stosowanego do wznoszenia ścian nośnych, gdyż pozwalają na swobodne oddychanie murów i poprawne odprowadzanie wilgoci. Produkty wapienne są także dedykowane do zabiegów renowacyjnych obiektów zabytkowych, zarówno do spoinowania, jak i odnawiania tynku. Przede wszystkim dlatego, że jak zostało już wspomniane, nie ulegają niszczącemu działaniu wilgoci, co ma ogromne znaczenie przy wiekowej zabudowie. Wapno wykazuje także parametry samozasklepiające ewentualnie powstałe pęknięcia, zabezpieczając w ten sposób mury przed korodowaniem.


Data publikacji: 2020-07-02