Jak przygotować otwór pod montaż bramy garażowej, gdy wciąż trwają jeszcze prace budowlane lub wykończeniowe na naszym obiekcie? Oto krótka instrukcja, która pomoże Wam uniknąć późniejszych problemów z funkcjonowaniem bramy i zapewni jej bezawaryjne, długoletnie działanie. Prawidłowy montaż jest bowiem równie istotny, co wybór odpowiedniego dla danego budynku modelu urządzenia. Żeby instalacja przebiegła pomyślnie, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Jak przygotować otwór pod bramę garażową – ściany, sufit i posadzki

Zaczynamy od sprawy najistotniejszej – ściana wewnętrzna garażu, na której montowana jest brama, czyli nadproże i węgarki, muszą być równo wytynkowane przy pomocy poziomnicy i stabilne, gdyż to na nich montowane są prowadnice i napęd bramy. Od precyzji tych działań zależy cicha i bezawaryjna praca urządzenia oraz efektywna termoizolacja obiektu.

Właściwe przygotowanie otworu pod bramę garażową oznacza także konieczność choćby częściowego wykończenia sufitu i posadzki. Sufit warto otynkować wcześniej, aby uniknąć późniejszego zabrudzenia prowadnic. Gy jest to niemożliwe, zadbajmy o zabezpieczenie folią tego newralgicznego elementu konstrukcji bramy. W kwestii posadzki pamiętajmy o precyzji oraz zachowaniu równych płaszczyzn i kątów w odniesieniu do przylegających ścian. To ważne dla bezpiecznego otwierania i zamykania bramy. W dniu montażu nie musimy mieć wylanej posadzki, ale musimy być pewni, jaka będzie jej wysokość wraz z gotową podłogą. Eksperci Adwil zamontują na tej wysokości bramę i odpowiednio ją zaprogramują.

fot. ADWIL

Przygotowywanie otworu pod bramę garażową – instalacje elektryczne i termoizolacje

Automatyka bramy garażowej oraz wysoka energooszczędność obiektów, w których są one montowane to obecnie w branży budowlanej norma. Jak przygotować otwór pod bramę garażową, aby optymalnie wykorzystać parametry materiałów, z których wykonane są bramy montowane przez Adwil? Instalację elektryczną należy doprowadzić do garażu wtedy, gdy rozplanowywana jest elektryka dla całego obiektu. Druga ważna kwestia przed otynkowaniem powierzchni, to ustalenie wraz z ekspertami Adwil, w którym miejscu w suficie ma wychodzić gniazdo napędu.

fot. ADWIL

Termoizolacja całości obiektu jest efektywna, gdy wszystkie elementy budynku są szczelne. To truizm, ale gdy tak wiele zależy od detali wykończenia drobnych elementów, warto przypomnieć o ryzyku pojawienia się mostków termicznych przy ościeżach bramy. Jeśli więc zależy nam na zatrzymaniu ciepła w domu, to warto przygotować otwór pod bramę garażową szerszy niż zamówiona brama. Przykładowo, zamawiając bramę o szerokości 5000 mm można przygotować otwór szerszy o 6 cm, czyli o szerokości 5060 mm, a boki otworu ocieplić styropianem lub styrodurem przy wykonywaniu elewacji zewnętrznej, dla zwiększenia energooszczędności konstrukcji.

fot. ADWIL

O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując otwór pod montaż bramy garażowej?

Gdy zadbaliśmy już o wszystkie aspekty budowlane i technologiczne i jesteśmy gotowi na wizytę monterów Adwil, pamiętajmy jeszcze o posprzątaniu garażu i demontażu zalegających elementów. To drobiazg, ale aby przyspieszyć prace montażowe warto usunąć kartony, folie, styropian lub stare zabezpieczenia i zakrycia otworu bramy (przybite deski, plandeki). Realizując dalsze prace wykończeniowe miejmy także na uwadze osadzanie kurzu, pyłu i wilgoci z tynków. Dbajmy więc o odpowiednie wietrzenie garażu i szczelne ofoliowanie zamontowanych elementów bramy. W razie wszelkich dodatkowych pytań o to, jak przygotować otwór pod montaż bramy garażowej, warto skontaktować się z ekspertami Adwil. Zadzwoń +48 58 562 20 25 lub napisz [email protected].

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda prawidłowe przygotowanie otworu pod montaż bramy garażowej, obejrzyj też nasz film.

Więcej informacji na: www.adwil.pl


Data publikacji: 2020-07-13