Zadbaj o ciepły i energooszczędny dom na zimę

Konserwacja okien drewnianych, plastikowych i pvc to, obok sezonowego mycia okien, podstawowy i niezwykle ważny warunek bezawaryjnego, długoletniego i prawidłowego funkcjonowania stolarki okiennej. Przystępując do działania, pamiętajmy zatem o pielęgnacji uszczelek okiennych, okuć, zawiasów, klamek i ram. Jak konserwować okna plastikowe, a jak drewniane? Przedstawiamy podstawowe zasady.

Obrońcy szczelności – konserwacja uszczelek okiennych

Okresowy przegląd i stała pielęgnacja okuć i uszczelek to priorytet, zarówno w konserwacji okien plastikowych, jak i okien drewnianych. Konserwacja uszczelek okiennych polega na powlekaniu powierzchni uszczelek specjalistycznym preparatem na bazie żywic silikonowych. Środki te zwiększają odporność uszczelek na trudne warunki atmosferyczne (wilgoć, mróz, promieniowanie UV) i działanie czynników chemicznych, co przekłada się na efektywność ich szczelności. Uszczelki odpowiadają za energooszczędność naszych okien. Dlatego renomowani producenci stolarki okiennej – firmy Drutex czy Wiśniowski, stosują uszczelki okienne bazujące na wytrzymałym materiale EPDM (kopolimer etylenu, propylenu i dienu), wytwarzanym na bazie naturalnego kauczuku.

Jak dbać o okucia w konserwacji okien plastikowych lub drewnianych?

Konserwację uszczelek okiennych warto wesprzeć także poprzez przegląd okuć. Przed sezonem jesienno-zimowym należy sprawdzić, czy system otwierania i zamykania okien działa płynnie, czy mechanizmy wymagają regulacji lub dokręcenia elementów. Pielęgnacja okuć w konserwacji okien plastikowych lub drewnianych to także smarowanie elementów stolarki specjalistycznymi olejami. Dzięki tym działaniom wzmacniamy szczelność, dbamy o bezpieczeństwo pracy okien i zachowujemy właściwości powłok antykorozyjnych okuć. Sprawne okucia w konserwacji okien drewnianych lub plastikowych dają także możliwość bezpiecznej i zdrowej wentylacji pomieszczeń poprzez szczelinowe uchylenie okien, bez nadmiernych strat ciepła. W przypadku okien drewnianych zwracajmy także uwagę na ubytki lakieru i odpryskujące kawałki drewna.

Konserwacja okien drewnianych i plastikowych – mycie szyb, ram, klamek

Nieprzepuszczalność uszczelek okiennych i płynna mechanika działania stolarki okiennej to gwarancja jej długotrwałej funkcjonalności i energooszczędności. Ale konserwacja okien plastikowych lub drewnianych to także dbałość o elementy zewnętrzne – klamki, ramy i szyby. Podczas każdorazowego mycia okien warto sprawdzać poprawność działania klamek, a także czyścić z resztek kurzu, piasku czy sierści zwierząt domowych elementy takie jak ramy lub wewnętrzne części skrzydeł okiennych. Pozwoli to wyeliminować także ryzyko gromadzenia się grzybów i pleśni.

Mycie szyb najlepiej wykonywać w temperaturze powyżej zera, by uniknąć zamarzania wody na wrażliwych elementach okuć czy zawiasów. Pamiętajmy też, by unikać prac w czasie intensywnego operowania promieniu słonecznych. Zbyt szybkie wysychanie powoduje widoczność smug i zacieków na szybach. Trzecim ważnym aspektem efektywnego mycia okien jest dobór optymalnych detergentów. Konserwacja okien drewnianych lub plastikowych środkami ekologicznymi i naturalnymi sprawdzi się lepiej niż ingerencja silnie oddziałującą chemią gospodarczą. Zadbajmy o to, by były to substancje z atestami, dedykowane do określonego rodzaju ram i szyb.

ADWIL dystrybutorem okien renomowanych marek Drutex i Wiśniowski

Konserwacja okien plastikowych lub drewnianych nie musi być dużym wysiłkiem lub obciążeniem finansowym, jeśli decydujemy się na wybór stolarki okiennej od sprawdzonych producentów. Nasza firma oferuje okna dla domu lub przemysłu od polskich liderów branży, dzięki czemu klienci mają pewność, że użyte do produkcji elementy takie jak uszczelki okienne, okucia, zawiasy, klamki czy ramy charakteryzują się wysoką jakością, potwierdzoną certyfikatami użytkowania. A w razie konieczności wykonania prac naprawczych, ADWIL dysponuje własną bazą wykwalifikowanych ekspertów, wspierających klientów w optymalnej konserwacji okien drewnianych lub plastikowanych na sezon zimowy. Sprawdź naszą ofertę. 


Data publikacji: 2020-11-12