Zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeniom to jedna z ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o dom. Wiele osób decyduje się na montowanie okien z nawiewnikami, również na poddaszu. Czy warto stosować takie rozwiązanie?

Montować okno dachowe z nawiewnikiem czy bez? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domów, którzy chcieliby poprawić skuteczność wentylacji grawitacyjnej. Odpowiedź nie jest wcale prosta, a decyzja musi brać pod uwagę różne aspekty. Zanim jednak zastanowimy się nad tym, czy montować nawiewniki, warto dokonać ich krótkiej charakterystyki.

 

Do czego służy nawiewnik?

Najczęściej potoczne określenie „nawiewnik” stosowane jest do każdego urządzenia, które montuje się na oknie i które umożliwia przepływ powietrza. W rzeczywistości jednak chodzi tu o otwór zapewniający dopływ powietrza do pomieszczenia, którego konstrukcja pozwala na zachowanie określonych parametrów, jeśli chodzi o temperaturę, wilgotność i poziom hałasu. Polska Norma PN- -EN 12792:2006 odnosi się tu do urządzenia do przepływu powietrza, umiejscowionego w przegrodzie zewnętrznej okna (nawiewnik powietrza zewnętrznego).

Warto zdawać sobie sprawę, że okna PCV z nawiewnikiem montowane w kuchni czy łazience mogą skutecznie wspomóc wentylacje grawitacyjną. Brak właściwego przepływu powietrza wpływa na gromadzenie się wilgoci w pomieszczeniach, a nawet dwutlenku węgla. Wilgoć powstaje najczęściej podczas gotowania i trzeba zadbać o jej skuteczne odprowadzenie. Oczywiście można wietrzyć pomieszczenia za pomocą otwartych okien, ale warunki atmosferyczne na zewnątrz nie zawsze na to pozwalają. Wydaje się, że w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie montaż nawiewników. Czy jednak rzeczywiście?

 

Czy warto montować okno z nawiewnikiem?

Jeśli wentylacja grawitacyjna nie działa dobrze, lepiej zamontować nawiewnik niż narażać pomieszczenie na wilgoć lub nieskuteczne odprowadzanie dwutlenku węgla. Jeśli jednak zależy nam również na właściwościach termoizolacyjnych budynku, należy dobrać odpowiedni rodzaj nawiewnika. Tak naprawdę, żeby uzyskać odpowiedź, czy warto montować okna tego rodzaju udogodnieniami, trzeba porównać przepuszczalność powietrza w szczelnych konstrukcjach okna z konstrukcjami wyposażonymi w nawiewniki. Niestety, okazuje się, że zarówno w oknach jedno-, jak i dwuskrzydłowych zamontowanie prostego nawiewnika mocno obniża szczelność konstrukcji, co przekłada się na konieczność bardziej intensywnego dogrzewania pomieszczeń i obniżenie energooszczędności budynku.  Warto wybierać rozwiązania bardziej zaawansowane. Przykładem mogą być okna PCV z nawiewnikami higrosterowanymi, które zapewniają zdecydowanie wyższy poziom szczelności pomieszczeniom i działają automatycznie. Czujnik poliamidowy otwiera lub przymyka przesłonę w zależności od wilgotności powietrza w pokoju. Inne rozwiązanie to nawiewniki termostatyczne, które działają pod wpływem temperatury na zewnątrz.

Okazuje się, że tak naprawdę dylemat nie powinien dotyczyć kwestii tego, czy montować nawiewnik, ale jakiego rodzaju konstrukcję nawiewnika wybrać. Na pewno warto zdecydować się na modele nawiewników bardziej zaawansowane, ponieważ tylko one zapewniają zarówno dobry przepływ powietrza, jak i wysoką szczelność okna.

Arykuł został napisany przy udziale fachowców z firmy Velset – Okna Dachowe


Data publikacji: 2016-09-28