Gdy nadchodzą chłodne miesiące, każdy z nas stara się jak najlepiej zabezpieczyć dom przed zimnem. Wysokie rachunki za ogrzewanie i brak komfortu cieplnego skłaniają do poszukiwania skutecznych rozwiązań, które pomogą utrzymać ciepło wewnątrz domu. Znaczna część traconej energii ucieka przez źle zamontowane i nieprawidłowo wyregulowane okna. W jaki sposób sprawdzić ich szczelność?

Powody strat energetycznych. Jak sprawdzić szczelność okien?
Obecnie montując nowe okna, dużą wagę przykłada się do tego, by miały odpowiedni współczynnik izolacyjności termicznej. Starsze modele zakładane lata temu mają ten współczynnik wyższy, co oznacza, że przepuszczają więcej zimna. Dlatego decyzja o ich wymianie może znacząco poprawić komfort cieplny w domu i obniżyć koszty ogrzewania. Jednak nie tylko sam wiek okien jest powodem strat energetycznych.

Za przenikanie chłodu odpowiada także nieprawidłowy montaż – ubytki pomiędzy oknem a murem czy ościeżnicą a parapetem wewnętrznym, które umożliwiają przenikanie chłodnego powietrza i wilgoci do wnętrza. Nieszczelności powstają także w wyniku zużycia uszczelek, które tracą swoje właściwości – pękają, robią się sztywne, może dochodzić do wypaczenia ram czy też powstania szczelin na styku z tynkiem.

Warto więc dokonać dokładnych oględzin stanu okien. Prostym sposobem na samodzielne zbadanie ich szczelności jest wyczuwanie przedmuchów za pomocą dłoni, można też posłużyć się świeczką i sprawdzać jak zachowuje się jej płomień – te metody sprawdzają się podczas chłodnych, wietrznych dni. Żeby przekonać się, czy okna są dobrze wyregulowane, należy między skrzydłem a ramą umieścić cienki papierek – jeśli łatwo się wysuwa, potrzebna jest regulacja lub poprawa szczelności.

Przedmuchy mogą pojawiać się również w ścianach – szczególnie w starszym budownictwie, ciepło ucieka przez szczeliny w cegle pod parapetem czy też np. przez gniazda elektryczne. Dlatego warto dokładnie zbadać nie tylko samo okno, ale i przestrzeń wokół niego, sprawdzając, czy chłodne powietrze nie dostaje się z innych miejsc. Najlepszym sposobem na to jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy TERMOCENT. Badanie kamerą termowizyjną pomoże precyzyjnie określić miejsca, w których dochodzi do strat energii. Specjaliści doradzą też optymalne rozwiązania, które pozwolą skutecznie zlikwidować problem.

Sposoby uszczelnienia okien
Wiele osób nie wie o tym, że okna mają tryb letni i zimowy. Ten drugi zapewnia pełną szczelność. W nowoczesnych modelach zamontowane są specjalne bolce regulacyjne, dzięki którym można dostosować docisk skrzydła do ramy.
Poza wyregulowaniem okien może zaistnieć też potrzeba ulepszenia ich szczelności. Najczęściej wykonywane działania w tym zakresie to:

  • wymiana uszczelek,
  • wypełnianie szczelin pianką izolującą,
  • silikonowanie małych rozszczelnień,
  • zastosowanie na ościeżnicę i mur taśm uszczelniających,
  • montowanie listew uszczelniających.

Poprawa stanu okien pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i polepszy komfort cieplny. Uszczelniając okna, trzeba pamiętać o tym, że nie jest to jedyne miejsce, w którym może dochodzić do strat energii w domu, dlatego warto wykonać kompleksową ocenę efektywności energetycznej budynku. Oprócz okien źródłem strat ciepła mogą być również inne elementy, takie jak drzwi, ściany, dach, a nawet systemy wentylacyjne. Specjaliści, przeprowadzając dokładną analizę, zidentyfikują wszystkie obszary, które wymagają prac naprawczych. 


Data publikacji: 2024-11-07