Altany ogrodowe są elementami małej architektury. Stanowią one funkcjonalne i dekoracyjne wyposażenie ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tych konstrukcji, które różnią się między sobą wielkością i materiałem wykonania. Warto wspomnieć, że altany ogrodowe można projektować według własnego uznania i potrzeb albo zdecydować się na gotową konstrukcję.

Jak wykorzystać altanę ogrodową?

W altanie ogrodowej można przede wszystkim trzymać meble ogrodowe. Niewielkie konstrukcje pozwalają na składowanie elementów w złożonej wersji, a w większych altanach można je ulokować na stałe. Altanki mogą mieć pełne ściany lub nie posiadać ich wcale. Niektóre z nich mają wbudowane pergole, które pozwalają na posadzenie roślin pnących. Niezależnie od wielkości, altana pełni funkcję jadalni lub bawialni dla dzieci. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć i zrelaksować się na świeżym powietrzu. W altance można schronić się przed deszczem, wiatrem i nadmiernym słońcem. W okresie jesienno-zimowym zazwyczaj przechowuje się w niej narzędzia. Odpowiednie oświetlenie i rośliny sprawiają, że altana staje się miejscem spotkań domowników i przyjęć dla gości.

Altany ogrodowe – rodzaje

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje altan ogrodowych – otwarte i zamknięte. Wersje zamknięte często nazywane są domkami ogrodowymi. Altany zamknięte są wykorzystywane przez cały rok. Firmy zajmujące się produkcją i montażem takich konstrukcji, często oferują klientom dodatkowe opcje np. oświetlenie altanki, ogrzewanie lub meble. Drugi rodzaj konstrukcji – altany otwarte są bardzo popularne wśród miłośników architektury drewnianej.

Konstrukcje występują w różnych wersjach: ośmiokątnej, dziesięciokątnej. Przykładem przedsiębiorstwa tworzącego altany jest: drewnolandia.pl. Firma działa na rynku od 8 lat i proponuje klientom różnego typu rozwiązania drewniane. Co ważne, przedsiębiorstwo korzysta wyłącznie z najwyższej jakości materiałów. Konsultanci pomagają w doborze najlepszego produktu. Altanki otwarte dostępne są w wersjach: czterokątnej, sześciokątnej, ośmiokątnej, ekskluzywnej i grillowej. Te ażurowe konstrukcje ubogacają ogród, stanowią nie tylko element funkcjonalny, ale również dekoracyjny.

Produkty tworzone są zgodnie z trendami w designie, dlatego każda altana jest modna i oryginalna. Doskonale wyglądają altany wyposażone w zestawy mebli ogrodowych i ozdobione roślinami. Ażurowe ściany sprzyjają rozwojowi bluszczu, który dodaje uroku i tworzy niepowtarzalny klimat. Wśród altan otwartych wyróżnia się m.in.: konstrukcje na palach, ściany z pergolą i ściany częściowo odeskowane. Najmniejszymi produktami są niewielkie altany działkowe, których konstrukcja opiera się na czterech palach i ażurowych ścianach.

Większe obiekty otwarte są tzw. altanami grillowymi. W takiej budowli zmieści się nawet kilkanaście osób. Dach obiektu wyposażony jest w wentylację, która pozwala na odprowadzanie dymu z grilla. Można spotkać się również z pojęciem pawilonu ogrodowego. Jest to obszerna altana otwarta składająca się z daszku wspartego na czterech słupkach lub pergolach. Tego typu konstrukcje doskonale sprawdzą się w dużych ogrodach.

 

fot. Drewnolandia

Pielęgnacja altany ogrodowej

Nietrudno zgadnąć, że jak wszystkie produkty drewniane, również altana ogrodowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Obiekt ma służyć wiele lat, dlatego bardzo istotna jest regularna impregnacja desek. Zabieg należy przeprowadzać podczas słonecznej pogody. W czasie dużej wilgotności, impregnowanie drewna jest nieskuteczne. Przed nałożeniem preparatu, należy oczyścić deski i pokrywać je zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu substancji. Do wyboru jest wiele preparatów. Najczęściej wybieranym jest jednak olej, który dobrze chroni drewno przed działaniami czynników zewnętrznych, a dodatkowo nadaje deskom naturalny wygląd. Olej zabezpiecza przed zabrudzeniami i pęknięciami. Alternatywą jest lakier, który świetnie chroni przed wilgocią i zarysowaniami, nie pozostawia jednak tak naturalnego wyglądu drewna, jak olej.  


Data publikacji: 2020-03-25