Pierwsze promienie słońca, śpiew ptaków za oknem i wyższe temperatury motywują nas do zajęcia się ogrodem i przygotowania go na nadchodzący sezon. Mimo sporej ilości czekającej nas pracy, warto podejść do tego zadaniowo i wykonać wszystkie niezbędne czynności, aby ogród przez cały nadchodzący okres prezentował się okazale i był naszym ulubionym miejscem do spędzania czasu wolnego.
Przede wszystkim pozbywamy się wszystkich zimowych zabezpieczeń i osłon, które chroniły rośliny przed mrozem. Pamiętajmy, aby nie robić tego gwałtownie, tylko dać roślinom czas na adaptację do nowych warunków. Uważajmy na ewentualne przymrozki i nie zdejmujmy osłon w czasie silnego nasłonecznienia.
Następnie usuwamy wszelkie pozostałości liści, gałęzi, suchych kwiatów. Przycinamy krzewy i drzewa, aby zapoczątkować ich silny wzrost. Pamiętajmy, że rośliny kwitnące wiosną przycinamy dopiero po zakończeniu kwitnienia. Wcześniej możemy to zrobić z tymi, które kwitną latem. Jeżeli posiadamy żywopłot, zeszłoroczne pędy przytnijmy nawet o połowę i nadajmy mu pożądany kształt.
Trawnik powinniśmy przyciąć przy samej ziemi i rozpocząć intensywne nawożenie. Kosimy go następnie raz na tydzień przez co najmniej miesiąc, aby zyskał idealną gęstość i wzmocnił się.
Czas na nowe rośliny. Kiedy tylko rozmarznie ziemia, przygotujmy ją przekopując i nawożąc. Po przekopaniu warto poczekać aż ziemia się osadzi, co może potrwać nawet tydzień. Teraz możemy sadzić nowe drzewa i krzewy. Warto również wykorzystać ten czas na podzielenie bylin (przecinamy karpy nożem lub rozrywamy) i przesadzenie ich w nowe miejsca.
Cebule i bulwy, które trzymaliśmy w chłodzie, przeglądamy (pozbądźmy się tych z przebarwieniami i plamami) i wsadzamy do ziemi kiedy minie już zagrożenie powrotu przymrozków. Zależnie od gatunku, możemy rozpocząć wysiewanie nasion roślin jednorocznych lub przygotowanie rozsady do wysadzenia w późniejszym okresie.
Późna wiosna to także idealny moment na zajęcie się ogródkiem warzywnym. Wysiewamy nasiona oraz wysadzamy sadzonki. Przygotowanie do sezonu to nie tylko rośliny. Warto zadbać również o odpowiednie urządzenie ogrodu, aby był idealnym miejscem do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.
Przede wszystkim odpowiednie ogrodzenie. Jeżeli planujemy ogrodzić nową działkę z ogrodem lub wymienić dotychczasowe ogrodzenie, warto przyjrzeć się systemowi ogrodzeniowemu TESERA. Po pierwsze wyróżnia się wyjątkową łatwością montażu ponieważ składa się z odpowiednio dopasowanych elementów. Wystarczy kilka dni na złożenie całości. TESERA produkowana jest z masy keramzytowej imitującej kamień, przez co wygląda bardzo naturalnie. Pasuje zarówno do stylu nowoczesnego, jak i rustykalnego. Dzięki dużemu wyborowi kolorystycznemu, możemy dopasować ogrodzenie do fasady domu. System ogrodzeniowy jest bardzo trwały i odporny na warunki atmosferyczne.
Jeżeli planujemy spędzać w ogrodzie sporo czasu, warto pomyśleć o tarasie. Ciekawym rozwiązaniem są płyty tarasowe wykonane z keramzytobetonu, idealnie odwzorowujące wygląd drewna. Są więc doskonałym wyborem dla wielbicieli naturalnego wyglądu ogrodu. Dostępne są w wielu kolorach, w wersji klasycznej lub specjalnie postarzonej – rustic. Płytki są tańsze niż rozwiązania drewniane lub kompozytowe, nie wymagają impregnacji, są wyjątkowo proste w montażu i odporne na mróz, wodę oraz warunki atmosferyczne. Co ważne, nie nagrzewają się ani nie wychładzają (dzięki tej drugiej zalecie można po nich chodzić boso nawet w chłodne dni). Płytki świetnie sprawdzą się również jako podłoże na ścieżkach, miejscach na grill, altanach czy pod huśtawkami dla dzieci.
Z tego samego materiału wykonane są pieńki ogrodowe, które stanowią oryginalną ozdobę lub sposób na stworzenie ścieżki do spacerów. Do złudzenia przypominają drewno.
Życzymy wielu beztroskich, słonecznych dni w ogrodzie!
Data publikacji: 2020-02-28