Po sezonie letnim, pełnym zieleni i obfitych plonów przychodzi czas na zimowy odpoczynek. Jest to okres, podczas którego natura zbiera siły na następny rok, a my nie musimy dbać o wygląd i porządek w ogrodzie. Zanim jednak spadnie pierwszy śnieg, powinniśmy pamiętać o dokładnym posprzątaniu i przygotowaniu ogrodu na zimę.
Istnieje wiele czynności, które należy wykonać, aby zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką na wiosnę. Poniżej postaramy się opisać wszystkie z nich, a także wskażemy odpowiednie sprzęty, których użycie znacznie przyspieszy nam pracę.
Opadające liście – sposoby na ich usunięcie
Mówi się, że jesienny klimat zaczynamy czuć w momencie, gdy obserwujemy pierwsze spadające z drzew liście. Im bliżej zimy, tym natężenie ich spadania jest większe. W okresie jesiennym, przed ostatecznym w danym roku pielęgnowaniem trawnika, konieczne jest posprzątanie wszystkich zalegających na nim liści. Ich ilość zależy głównie od liczby drzew na naszym ogrodzie i to właśnie na tej podstawie decydujemy, w jaki sposób poradzimy sobie z tym problemem.
Najbardziej klasycznym sposobem jest oczywiście grabienie. Użycie grabi wymaga jednak sporego zaangażowania. Niektóre osoby nie są w stanie przekonać się do tej pracy przez brak odpowiedniego podejścia. Dobrą alternatywą zarówno dla osób nielubiących grabić, jak i dla tych posiadających większe ogrody jest dmuchawa bądź odkurzacz do liści. W przypadku zakupu takiego sprzętu, możemy zdecydować się na jedną bądź drugą opcję. Co ciekawsze, istnieją urządzenia posiadające obie z powyższych funkcji. Przykładem może być tutaj chociażby elektryczny ODKURZACZ / DMUCHAWA DO LIŚCI VBE350-AS-DW NAC.
Lekki, posiadający kosz na liście sprzęt z możliwością regulacji prędkości powietrza to doskonałe rozwiązanie dla każdego ogrodu.
fot. JOKERGROUP
Przygotowanie trawnika na zimę
Po uprzednim posprzątaniu wszystkich liści z murawy, przychodzi czas na zabiegi pielęgnacyjne samego trawnika. Jest to bardzo ważne, ponieważ ma na celu zapobieganie powstawaniu przez zimę sporej ilości suchej trawy i martwej darni. Przed ostatnim koszeniem, a dokładniej na przełomie września i października, najlepiej jest wykonać wertykulację. Jest to proces niegłębokiego, ale gęstego nakłuwania darni, dzięki któremu trawnik pozbywa się mchu oraz martwych źdźbeł. W ten sposób wewnątrz murawy łatwiej dochodzi słońce i tlen.
Niedługo po tej czynności zaleca się wykonanie ostatniego koszenia w danym sezonie. Trawnik podcinamy standardowo, a nie nadzwyczajnie krótko. Na samym końcu warto użyć jeszcze aeratora i nieco napowietrzyć glebę. Te trzy prace z pewnością pozytywnie wpłyną na kondycję murawy po zimie.
Porządek z krzewami i drzewami
Późną jesienią bądź wczesną zimą, warto przeprowadzić podcinanie gałęzi. Czynności tej nie wykonujemy latem, ponieważ w tym czasie rośliny pozyskują z ziemi soki i wszystkie potrzebne im składniki. Oczywiście, podcinanie gałęzi umożliwiają nam pilarki łańcuchowe. W zależności od wielkości ogrodu i ilości drzew, wykorzystuje się opcję spalinową bądź elektryczną. Pamiętajmy, aby podcinać jedynie te gałęzie, których stan jest przez nas uznawany za uszkodzony bądź chory. Nie ucinajmy zdrowych konarów przez wzgląd na estetykę.
Pocięte gałęzie również musimy jakoś posprzątać. Najczęściej po prostu tnie się je na mniejsze kawałki i wykorzystuje jako opał do domowego kominka. Niekiedy korzysta się także z rozdrabniaczy do gałęzi, co także jest dobrym rozwiązaniem.
Data publikacji: 2022-06-30