Prace ogrodowe – niektórzy ich nienawidzą, a inni z utęsknieniem czekają na sezon letni po to, by móc je realizować. Nieważne jednak, czy sprawia nam to radość, czy też udrękę. Każdy z nas w celu zadbania o swój ogród musi nieco się temu poświęcić i przystąpić do ich wykonywania. Kluczową rzeczą jest jednak wcześniejsze zapoznanie się ze wszystkimi procesami pielęgnacyjnymi i zakup odpowiedniego sprzętu.

Poniżej postaramy się omówić, w jaki sposób, kiedy oraz czym wykonywać poszczególne zabiegi pielęgnacyjne, zarówno dla murawy wokół domu, jak i dla wszystkich drzew i krzewów.

Pielęgnacja trawnika – podstawowe czynności

Wbrew pozorom, w celu uzyskania gęstego i zdrowego trawnika, nie wystarczy jedynie kosić. Oczywiście, koszenie także ma znaczenie w tej kwestii i nie należy go bagatelizować. To, jaki rodzaj sprzętu wybierzemy w tym celu, zależy już wyłącznie od specyfikacji naszego ogrodu, a mianowicie od jego wielkości i równości terenu. Warto przemyśleć jednak zakup robota koszącego oraz podkaszarki, służącej do przycinania murawy przy płocie i między gęsto rosnącymi krzewami.

Przejdźmy jednak do zabiegów czysto pielęgnacyjnych, mających za zadanie w pełni oczyścić murawę z nieprzyjaznych składników i umożliwić jej swobodny rozrost.

• Aeracja – proces skutkujący dotlenieniem gleby i umożliwiający pozbycie się wszelkiego rodzaju mchu i chwastów. Polega na nakłuwaniu darni na głębokość około 8 cm, co jak sama nazwa mówi, skutecznie dotlenia glebę i umożliwia dalszy rozrost trawnika. Do jego wykonywania przydatny okaże się aerator. Napowietrzanie gleby wykonuje się z reguły dwa razy w roku, a konkretniej w okresie wiosennym oraz jesiennym.

• Wertykulacja – czynność ta także polega na nakłuwaniu darni, jednak odbywa się to na dużo mniejszej głębokości oraz znacznie gęściej. Ma to na celu wyzbycie się martwych i wysuszonych źdźbeł trawy, a przy tym zrobienie miejsca dla nowo wyrastających. Ułatwia przedostawanie się wody, światła i tlenu w głąb gleby, co znacznie przyspiesza rozrost. Wertykulację także wykonujemy wiosną i jesienią, jednak wskazane jest robienie tego w zacieśnionych widełkach czasowych (przełom marca i kwietnia oraz września i października).

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup jednego urządzenia, pełniącego funkcję zarówno aeratora, jak i wertykulatora. Przykładem może być tutaj chociażby WERTYKULATOR / AERATOR OPTIMA 35 VO MTD, wyposażony w czterosuwowy silnik spalinowy o mocy znamionowej 3kW.

fot. JOKERGROUP

Pielęgnacja drzew i krzewów

Jak doskonale wiemy, ogród to nie tylko trawnik, lecz także wiele porastających go krzewów i drzew. O nie również musimy odpowiednio zadbać, a najczęściej robimy to poprzez podcinanie suchych łodyg lub formowanie kształtu. Do cięcia suchych konarów drzew najlepszym rozwiązaniem okaże się pilarka łańcuchowa – spalinowa bądź elektryczna. W zależności od typu drzewa, podcinanie powinno odbywać się o różnych porach roku. Najczęściej jednak, czynności te wykonuje się wczesną zimą lub przedwiośniem.

Wiosną lub latem zaleca się natomiast równanie żywopłotu. Do tego celu używa się specjalnych nożyc na wysięgniku, które zdecydowanie będą w stanie ułatwić nam pracę.


Data publikacji: 2022-05-26