W budynkach mieszkalnych i przemysłowych stosuje się wyłazy dachowe. Dzięki nim możliwe jest doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem, a także bezpieczne i wygodne dostanie się na dach, np. w celu przeprowadzenia prac renowacyjnych czy kominiarskich. Wyłazy dachowe mogą również pełnić funkcję klap dymowych w systemach oddymiana klatek schodowych.
Co to jest wyłaz dachowy i jak go wybrać?
Wyłaz dachowy to rodzaj okna dachowego, które jest otwierane pod kątem prostym na prawą i lewą stronę oraz do góry. Wyłazy można stosować w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych, przemysłowych i użyteczności publicznej – zarówno o dachach płaskich, jak i dachach wykonanych z dachówek profilowanych. Miejsce usytuowania wyłazu jest ustalane już na etapie projektowania budynku – dzięki temu łatwiej jest rozplanować wszystkie elementy dachowe oraz sposób dotarcia do nich w razie potrzeby. Miejsce, w którym wykonany zostanie wyłaz ma umożliwiać swobodne wchodzenie na połać dachu i powrót do wnętrza budynku. Za umieszczenie wyłazu dachowego w odpowiednim miejscu odpowiada architekt.
Wyłazy dachowe i strychowe Gulajski
Jednym z producentów wyłazów dachowych na polskim rynku jest firma Gulajski. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją wyłazów dachowych o wymiarach 80×80 cm (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), a także o wymiarach większych oraz niestandardowych – według projektów indywidualnych.
Wyłazy dachowe Gulajski są całkowicie bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Pokrycie wyłazu może stanowić kopuła akrylowa, kopuła z poliwęglanu litego lub poliwęglanowa płyta wielokomorowa. Podstawa może być wykonana z blachy stalowej ocynkowanej lub z laminatu poliestrowego. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów wyłazy mają długą żywotność i są odporne na trudne warunki atmosferyczne.
Wyłazy firmy Gulajski posiadają ponadto wszelkie wymagane atesty i certyfikaty oraz dopuszczenia stosowania w budownictwie. Zostały objęte normą zharmonizowaną PN-EN 1873 i mogą być stosowane na terenie całej Unii Europejskiej.
Wyłazy dachowe do dachów płaskich
Wyłazy dachowe instalowane na dachach płaskich są w standardzie otwierane od wewnątrz. Wyposażone są w sprężyny gazowe, które zapewniają sprawne otwieranie i zamykanie wyłazu bez użycia dużej siły. Zastosowane sprężyny gazowe mają również utrzymywać wyłaz w pozycji otwartej do kąta około 90 stopni.
Firma Gulajski oferuje również wyłazy dachowe zamykane od zewnątrz, umożliwiające wejście do pomieszczenia od góry. Wyłazy dachowe Gulajski są również dostępne w wersji „podwójnej” – czyli zamykane od zewnątrz i wewnątrz. Montaż wyłazu na dachu płaskim musi gwarantować szczelność i zapobiegać dostawaniu się wody opadowej do wnętrza budynku.
Wyłaz dachowy ocieplany do pomieszczeń ogrzewanych
Standardowe wyłazy dachowe nie wpływają na temperaturę pomieszczenia i nie chronią przed zimnem. Dlatego są głównie stosowane w pomieszczeniach, gdzie temperatura wewnątrz jest zbliżona do tej, która panuje na zewnątrz. Co zatem zrobić, jeżeli wyłaz dachowy ma być zamontowany w pomieszczeniu użytkowym, np. na poddaszu mieszkalnym, gdzie izolacja termiczna odgrywa bardzo ważną rolę? W takiej sytuacji konieczny jest montaż ocieplanego wyłazu dachowego. Tego typu wyłaz dachowy posiada specjalne uszczelki oraz profile aluminiowe z zamontowanym specjalistycznym ociepleniem, tworząc tzw. wyłaz dachowy aluminiowy. Dzięki temu zachowuje on komfort cieplny we wnętrzu i nie dopuszcza do przenikania zimnego powietrza do budynku.
Wyłazy dachowe – jaka cena?
Ile kosztują wyłazy dachowe? Cena jest uzależniona od wymiarów wyłazu, sposobu dostawy oraz montażu. Wyłazy dachowe i strychowe Gulajski wykonywane są również na zamówienie – dlatego to od ich wielkości i stopnia trudności w kwestii montażu uzależniona jest cena produktu. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat warto skontaktować się z Działem Handlowym firmy Gulajski lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej producenta.
Więcej o produkcie przeczytasz na stronie: www.gulajski.pl
Data publikacji: 2018-09-11