Szybkie tempo życia, pośpiech, wszechobecna technologia… Choć dziś, zwłaszcza w dużych miastach – taki model staje się standardem, to zaobserwować można również tendencję dokładnie przeciwną. Coraz więcej osób tęskni za powrotem do korzeni, za naturą, przyrodą, spokojem. Nic więc dziwnego, że rynek budownictwa drewnianego na całym świecie przeżywa obecnie swój renesans. Również w Polsce z roku na rok coraz częściej powstają domy z bali i w technologii szkieletowej. Jednak tylko nieliczni producenci oferują zarówno postawienie domu, jak i jego całkowite wykończenie pod klucz w dowolnym stylu i zgodnie z życzeniem i gustem klienta.

Każda kolejna epoka obok nowych technologii przynosi też nowe mody, co oczywiście nie omija rynku budowlanego. Mało jest jednak materiałów, które przetrwały wszystkie epoki i trendy architektoniczne. Prym wiodą tu surowce naturalne, jak kamień czy drewno. Zwłaszcza to ostanie – bardzo trwałe, dające się łatwo kształtować i barwić, cieszy się niesłabnącą popularnością. Dziś chętnie wykorzystuje się je do wznoszenia budynków, które stylem wykonania nawiązują do dawnych trendów w architekturze – takie domy budują miłośnicy stylu rustykalnego, wiejskiego, którzy w tradycji poszukują harmonii i wytchnienia od codziennego zgiełku. Jednak szlachetny i piękny surowiec stwarza też ogromne możliwości pasjonatom nowoczesnych aranżacji, bo z drewna można z powodzeniem wznosić domy zaaranżowane w duchu minimalistycznej surowości.
Jednak niezależnie od większych niż kiedyś możliwości projektowania, które wynikają z zaawansowanej technologii obróbki i kształtowania drewna, jedno się nie zmienia. Są to właściwości naturalnego surowca wykorzystanego jako budulec. To właśnie im w głównej mierze zawdzięcza drewno swoją niesłabnącą popularność przez kolejne pokolenia.

Z ekologią w standardzie
Producenci domów drewnianych do znudzenia podkreślają ich ekologiczność. Wbrew pozorom nie jest to jedynie uparcie powtarzany, pusty slogan.
– Ekologiczność domów drewnianych, która wynika z prostego faktu, że są one wznoszone z odnawialnego, naturalnego surowca, w prosty sposób przekłada się na jakość życia mieszkańców – komentuje Katarzyna Pleśniar z firmy Drew Hat.
Dom drewniany w odróżnieniu od budynku murowanego, posiada zdolność samoregulacji poziomu wilgotności, tworząc wewnątrz pomieszczeń idealny dla zdrowia i samopoczucia człowieka mikroklimat, nie do odtworzenia w budynku murowanym. W takich domach lepiej się oddycha, bo drewno nawet po ścięciu wciąż pozostaje żywym, wykreowanym ręką natury materiałem – bez chemii i toksycznych dodatków, przyjemnym w dotyku, budującym wrażenie przytulności. Latem w domu drewnianym panuje chłód, przez co nie ma konieczności stosowania klimatyzacji; z kolei zimą naturalny surowiec utrzymuje przyjemne ciepło przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym ponoszonym na energię grzewczą. Wszystkie te właściwości w prosty sposób przekładają się na jakość życia mieszkańców.
– Statystyki mówią zresztą same za siebie, bo w krajach, w których budownictwo drewniane jest najbardziej rozpowszechnione (np. Skandynawia), ludzie żyją średnio o kilkanaście lat dłużej – komentuje Katarzyna Pleśniar.

Oszczędzaj energię w domu z drewna
Drewno charakteryzuje się bardzo korzystnym współczynnikiem izolacyjności cieplnej, co sprawia, że zbudowany z niego dom jest bardzo ciepły. Daje to efekt w postaci znacznie mniejszego niż w przypadku budynku murowanego zużycia energii potrzebnej do ogrzania budynku.
– Jest to równie ważny aspekt, co ekologiczność. Wielu naszych klientów poszukuje rozwiązań, które są opłacalne finansowo już w toku eksploatacji, a nie tylko na etapie realizacji inwestycji. A dom drewniany, którego ogrzewanie zimą nie nadwyręża zbyt mocno rodzinnego budżetu, z pewnością są jednymi z najtańszych jeśli chodzi o wydatki na energię grzewczą – mówi Katarzyna Pleśniar.
Co istotne – dotyczy to nie tylko domów z bali, czyli w całości wykonanych z drewna, ale także domów szkieletowych, potocznie zwanych „kanadyjczykami”. Te ostanie stosunkowo szybko wychładzają się po wyłączeniu ogrzewania, jednak równie prędko przebiega proces ich ponownego nagrzewania. Pozwala to racjonalnie gospodarować energią cieplną, bo wychodząc z domu można bez obaw wyłączać lub redukować ogrzewanie.
Aby eksploatacja domu drewnianego była jeszcze bardziej opłacalna, w firmie Drew Hat duży nacisk położony jest na ograniczenie strat ciepła poprzez odpowiedni dobór i osadzenie stolarki okiennej i drzwiowej oraz skuteczne materiały ociepleniowe. Dlatego producent ten stosuje wykonaną z surowców odnawialnych wełnę mineralną firmy Knauf Insulation, która zapewnia nie tylko doskonałą izolację cieplną i akustyczną, ale także ochronę przeciwpożarową. Alternatywą dla wełny są płyty pilśniowe STEICO, które współgrają z nieznaczną przewodnością cieplną i wysoką akumulacją ciepła.

Dom drewniany pod klucz
Wysoka kultura techniczna i pasja to niezbędne warunki do tego, aby rzemiosło stało się sztuką, a budynek domem. Choć więc czasem słyszymy opinię, że obiekty drewniane – zwłaszcza wykonane w technologii szkieletowej – mają krótką żywotność i niską trwałość, to nie warto przyjmować jej za pewnik, ale raczej za efekt pracy niesolidnych „fachowców”.
– Duże doświadczenie, innowacyjna jakość materiałów używanych w procesie produkcyjnym, możliwość szybkiej realizacji domu to nasze atuty jako producenta, czego najlepszym potwierdzeniem są nasi zadowoleni klienci. Jako jedna z nielicznych na polskim rynku firm oferujemy nie tylko zbudowanie domu, ale kompleksową realizację wszystkich prac – począwszy od fundamentów, poprzez konstrukcję i instalacje, aż do całkowitego wykończenia wnętrza – podsumowuje Katarzyna Pleśniar.


Data publikacji: 2016-08-22