Obecnie w naszym kraju nieprzerwanym i rosnącym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się prefabrykowane domy drewniane. Nowoczesne, naturalne i zdrowe materiały, jakie stosuje się do ich budowy w połączeniu z takimi czynnikami jak zamknięty kosztorys i szybkie tempo wykonywania prac budowlanych sprawiają, że inne technologie wydają się mniej atrakcyjne. Coraz częściej dziś, w czasach, w których tak wiele mówi się o katastrofie klimatycznej, liczą się też dla nas kwestie związane z ekologią, co oznacza zarówno przyjazne środowisku komponenty, jak i energooszczędność, która pozwala racjonalniej wykorzystywać zasoby naturalne.
Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe (EDG) prowadzi działalność od roku 2017, a w jego skład wchodzą firmy promujące w Polsce metody, które stanowią o rozwoju i popularności budownictwa drewnianego w innych krajach. Do członków organizacji należą przedsiębiorcy zaangażowani w prefabrykowane budownictwo energooszczędne, jak i producenci materiałów używanych w tego rodzaju konstrukcjach. Stowarzyszenie za jeden z głównych celów stawia sobie popularyzację prefabrykowanego budownictwa drewnianego, energooszczędności i pasywności budynków.
Powtarzalność, jakość, wydajność – prefabrykowane domy drewniane w skrócie
Ściany, stropy i panele dachowe prefabrykowanych budynków drewnianych dostarczane są na plac budowy w zaawansowanym stanie wykończenia, co sprawia, że tempo realizacji projektu jest bardzo wysokie. W formie podstawowej prefabrykaty obłożone są płytami i folią oraz wypełnione izolacją, a w formie pełnej dodatkowo uzbrojone w materiały elewacyjne, stolarkę oraz instalację elektryczną. Na budowie mamy jedynie do czynienia z łączeniem gotowych elementów i finalnym wykończeniem. Średni czas budowy domu prefabrykowanego drewnianego w standardzie deweloperskim wynosi zaledwie trzy miesiące. Wielkość i usprzętowienie zakładów przemysłowych, w których produkuje się prefabrykaty drewniane wpływa na stopnień wykończenia elementu. Nadzór nad całością procesu, jak też jego mechanizacja umożliwiają produkcje powtarzalnych, świetnych jakościowo części. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie dużej ilości elementów w bardzo krótkim czasie, bez względu na warunki klimatyczne.
fot. Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe
Ekologia na świeczniku
„Zero waste”, nieprzetworzona żywność BIO, chemia gospodarcza wytwarzana samodzielnie z naturalnych produktów, a do tego intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii – to tylko niektóre z wyróżników naszej epoki, która boryka się z problemem rosnącego zanieczyszczenia planety, degradacji środowiska i kurczących się zasobów naturalnych. W te proekologiczne trendy doskonale wpisują się prefabrykowane domy drewniane.
Drewno będące podstawowym materiałem konstrukcyjnym budynków prefabrykowanych czyni je bardzo ekologicznymi i przyjaznymi środowisku. W branży często określa się je mianem „budownictwa lekkiego”, a to ze względu na fakt, że masa materiałów potrzebnych do budowy może zostać zredukowana o połowę w porównaniu do standardów budownictwa murowanego. Dzięki temu ilość energii niezbędna do wyprodukowania i dostarczenia materiałów również ulega znacznemu zmniejszeniu. Niezwykle ważnym czynnikiem proekologicznym w ramach budownictwa drewnianego jest stuprocentowa przetwarzalność raz użytych materiałów. Dodatkową zaletą jest niewielka ilość energii pochłanianej podczas ogrzewania domu. W procesie produkcji przemysłowej prefabrykatów oraz ich montażu mamy do czynienia z wysoką optymalizacją – wszelkie straty materiałowe ograniczone są do minimum, a niewykorzystane elementy są sortowane, następnie zaś trafiają do recyklingu.
Oszczędność energii i kosztów
Specyfika techniczna prefabrykowanych budynków drewnianych, opartych na szkieletach wypełnionych wełną sprawia, że ich cechą charakterystyczną są znakomite parametry termiczne w porównaniu do technologii murowanych. Drewno posiada niskie właściwości przewodzenia ciepła, a bryła budynku ukształtowana jest z dużych, dokładnie wykonanych części. Zmniejsza to możliwość powstawania mostków termicznych. W budynkach niskoenergetycznych oraz pasywnych niezbędna jest wysoka jakość stosowanych materiałów, która w połączeniu z wymienionymi wcześniej cechami technologicznymi daje świetne wyniki. Niskie zapotrzebowanie na energię oznacza równocześnie oszczędności związane ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na ogrzewanie wnętrza. Szybkie tempo stawiania budynku w połączeniu z mechanizacją procesów produkcyjnych oznaczają istotne zmniejszenie nakładów na inwestycję. W odróżnieniu od struktur murowanych technologia szkieletowa nie powoduje wzrostu kosztów przy polepszonych parametrach przegród.
Zdrowie, natura, równowaga
Materiały pochodzenia naturalnego, wolne od szkodliwych substancji chemicznych, pozwalają na wytworzenie we wnętrzu prefabrykowanych domów drewnianych korzystnego dla zdrowia człowieka mikroklimatu. Drewno to bodaj jedyny z materiałów budowlanych, którego się nie wytwarza, a jedynie przetwarza, co ma swoje daleko idące konsekwencje. Optymalny bilans wilgoci i zdolność drewna do „oddychania” sprawia, że w takich budynkach nie rozwija się pleśń czy grzyby, co mogłoby osłabiać zarówno konstrukcję, jak i zdrowie mieszkańców. Zbudowany z takich materiałów dom zapewnia stabilność i równowagę między wnętrzem a otoczeniem, w znaczny sposób poprawiając jakość życia i gwarantując mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo.
fot. Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe
Piękno i bogactwo przyrody, którym będą się mogły cieszyć następne pokolenia – oto cel, jaki współczesne społeczeństwo stawia sobie w wyjątkowo dobitny sposób. Dla jego osiągnięcia konieczne jest natychmiastowe i radykalne działanie. Racjonalna gospodarka zasobami naturalnymi, znaczna redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz stałe ograniczanie obecności środków chemicznych w codziennym życiu to absolutna konieczność. Jedną z odpowiedzi na powyższe wyzwania stanowi coraz bardziej popularne, a nawet modne (choć w tym przypadku należy z przekonaniem stwierdzić, że to dobra moda) drewniane budownictwo prefabrykowane, które wpisuje się znakomicie w jakże dziś potrzebną strategię zrównoważonego rozwoju.
Data publikacji: 2020-11-30