Wycieki z instalacji wodnych stanowią duży problem. Nawet małe rozszczelnienie może mieć katastrofalne skutki. Najczęściej zdarzają się przecieki z instalacji zlokalizowanych w ścianach lub posadzkach. Przeciekająca woda może doprowadzić do uszkodzenia ścian, sufitów, podłóg, a nawet wyposażenia mieszkania. Co gorsza, wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Dlatego wykrywanie cieknącego problemu musi odbyć się jak najszybciej, w przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnych szkód. Jak skutecznie wykryć nieszczelności instalacji wodnej? Aby zlokalizować wyciek wody wcale nie musisz rozkuwać ścian ani podłogi. Wystarczy użyć kamery termowizyjnej.
fot. TERMOCENT
Popularne metody lokalizacji przecieków w ścianie
Wycieki zazwyczaj uwidaczniają się dzięki wystąpieniu zacieków i zawilgoceń. Czasami jednak żadnych takich zmian nie widać, a mimo tego instalacja wodna nie działa prawidłowo. Niewielkie nieszczelności mogą przez dłuższy czas nie dawać o sobie znać, lecz ich skutki w końcu wyjdą na jaw. Dlatego, aby szkoda była jak najmniejsza, należy jak najszybciej odkryć źródło problemu. Istnieje kilka popularnych metod wykrywania wycieków z instalacji. Do najczęściej stosowanych należą:
• pomiar wilgotności ścian – najprostsza metoda wymagająca użycia podstawowego sprzętu pomiarowego, ale przez to niezbyt precyzyjna; zazwyczaj wykorzystuje się ją po to, aby mniej więcej stwierdzić, gdzie jest wyciek wody, po czym przechodzi się do bardziej zaawansowanych narzędzi,
• próby ciśnieniowe (próby szczelności) – wykonuje się je przy użyciu manometrów wzorcowych, które podłącza się do instalacji wodnej w budynku; w czasie wykonywania pomiaru wszystkie odbiory wody w mieszkaniu muszą być zamknięte,
• badanie gazem znacznikowym – technika ta opiera się na wprowadzeniu do instalacji wodnej obojętnego (niepalnego, bezwonnego) gazu, który, jeśli gdzieś znajduje się nieszczelność, wydostanie się w tym miejscu na zewnątrz; aby dokładniej zlokalizować wyciek należy posłużyć się dodatkowo specjalnym detektorem,
• metody akustyczne – stosuje się w nich specjalne przyrządy, które mogą przechwycić fale dźwiękowe emitowane przez wyciek.
Czasami w celu skutecznego wykrycia przecieku konieczne jest zastosowanie kilku metod pomiarowych. Ukryte przecieki można również w sposób całkowicie bezinwazyjny zlokalizować przy użyciu kamery termowizyjnej. Urządzenie to pozwala nam zbadać, czy instalacja wodna w budynku działa prawidłowo, a także czy jest uszkodzona.
fot. TERMOCENT
Jak zlokalizować wyciek za pomocą kamery termowizyjnej?
Termowizja jest procesem obrazowania w paśmie podczerwieni, który umożliwia rejestrowanie promieniowania termicznego (cieplnego) emitowanego przez obiekty. Aby określić źródło wycieku bez problematycznego kucia ścian i podłóg na chybił trafił można po prostu „poszukać” nieszczelności kamerą termowizyjną. Jak przebiega lokalizacja wycieku wody? Najpierw skanujemy kamerą termowizyjna obszar, następnie na podstawie rozkładu temperatur na ścianie czy podłodze możemy określić gdzie znajduje się źródło nieszczelności. W wyniku pomiaru kamerą termowizyjną otrzymuje się obraz, tzw. termogram, będący barwną wizualizacją badanej powierzchni. Technika podczerwieni nie wymaga stosowania zewnętrznego źródła światła ani zatrzymywania pracy instalacji. Badanie termowizyjne daje natychmiastowy efekt, dzięki czemu naprawa wycieków z instalacji staje się stosunkowo szybka i niedroga. Skuteczność takiej metody jest bardzo wysoka. Dzięki dużej czułości kamery można wykryć nawet niewielkie nieszczelności w rurach instalacji wodnej i CO.
Data publikacji: 2022-06-30