W starych domach bardzo często jest problem z nieodpowiednią wentylacją, a w związku z tym dużą wilgotnością powietrza. Optymalna wilgotność wynosi pomiędzy 45 a 60%. Zatem jeśli jest wyższa należy dążyć do jej obniżenia i można to robić na różne sposoby. Podczas remontu musi być optymalna. Z dzisiejszego poradnika dowiecie się, czy panele winylowe COREtec sprawdzą się w domu, gdzie występuje duża wilgotność powietrza?
fot. NeoWnętrze
Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu przed remontem i ją obniżyć?
Na pewno warto wyposażyć się w higrometr. Można postawić też na profesjonalne badanie termowizyjne, które pozwala wskazać mostki termiczne, ale i przecieki w pomieszczeniu. Jeżeli wilgotność jest zbyt wysoka, to należy zastosować osuszacze. Dotyczy to także sytuacji, gdy chce się zamontować panele winylowe COREtec. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do paneli winylowych wielu innych producentów produkty amerykańskiej firmy COREtec nie wymagają aklimatyzacji przed montażem, co jest ich niewątpliwą zaletą. Choć zaraz po rozpakowaniu paczek można zacząć je układać, nie znaczy, to że nie należy zapewnić odpowiednich warunków do przeprowadzenia owego montażu. Temperatura musi wynosić minimum 18 stopni, a dokładnie pomiędzy 18 a 29 stopni Celsjusza. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę nie tyle na wilgotność w pomieszczeniu, co wilgotność samej posadzki. W przypadku nieogrzewanych jastrychów cementowych powinna wynosić 3%, w przypadku jastrychów cementowych ogrzewanych podłogowo 2,5%, a gdy zastosowany został jastrych anhydrytowy -1%. Aby osuszyć zbyt mokrą wylewkę przed montażem należy zastosować osuszacze, a także wietrzyć pomieszczenia w ciągu dnia i szczelnie zamykać okna na noc. Proces suszenia wylewki zależny jest od jej grubości, a także zastosowanych warstw izolacji. Zawsze lepsza sytuacja występuje, gdy w danym pomieszczeniu zastosowane zostało wodne ogrzewanie podłogowe. Do jego wykończenia świetnie nadają się panele COREtec. Dzięki włączeniu ogrzewania można przyspieszyć proces schnięcia, jednak trzeba pamiętać o prawidłowym wygrzewaniu wylewki, które można rozpocząć po 21 dniach.
fot. NeoWnętrze
Zastanów się czy konieczna jest wylewka samopoziomująca, bo panele COREtec sprawdzają się przy niewielkich nierównościach
Gdy nierówności w remontowanym pomieszczeniu w starym domu nie przekraczają 3mm, to można kłaść panele COREtec bez zastosowania podkładu wyrównującego. Są one bowiem wyposażone w zintegrowany podkład korkowy. Jeżeli stosujesz wylewkę przed montażem, to pamiętaj, że wygrzewanie wylewki przy ogrzewaniu podłogowym należy rozpocząć od temperatury 5-10 stopni wyższej niż temperatura otoczenia, a następnie ją stopniowo zwiększać o 5 stopni aż do 45-50 stopni w przypadku podkładu cementowego lub 55 stopni w przypadku anhydrytowego. Taką temperaturę utrzymuje się przez 2-3 dni, a następnie schładza o 5 stopni na dobę aż do osiągnięcia 20-25 stopni.
Panele winylowe COREtec – świetny wybór do wnętrz, gdzie występuje wyższa wilgotność powietrza
Generalnie panele winylowe COREtec doskonale sprawdzą się w łazienkach, kuchniach, wszędzie tam, gdzie występuje zwiększona wilgotność powietrza. W pomieszczeniach wilgotnych zalecane jest jednak nie tylko zachowanie odpowiedniej wilgotności posadzki, ale również montaż z użyciem odpowiedniego kleju. Gdy już podłoga zostanie wykonana może być użytkowana po 48 godzinach od montażu. Warto podkreślić, że w przypadku montażu na klik możliwe jest użytkowanie od razu po położeniu. Podłoga dzięki zachowaniu odpowiednich warunków montażu, może być użytkowana bezawaryjnie przez wiele lat. Do montażu w łazienkach i kuchniach należy zawsze wybierać panele, które są dedykowane tym pomieszczeniom i w 100% wodoodporne.
Data publikacji: 2023-04-18