Drewniane i kompozytowe tarasy bardzo często są stawiane na betonowej posadzce, przeczytaj nasz artykuł: Jak przygotować podłoże pod taras kompozytowy?. Takie rozwiązanie uważane jest za najbardziej solidne, ponieważ ewentualny ruch podłoża, w przypadku płyty betonowej rozłoży się i nie ujawni się na tarasie tak, jak to może być np. w przypadku żwiru. Montaż tarasu na płytę betonową jest najprostszym wariantem, ma to jednak swoje odbicie w czasie wykonania i cenie, ponadto wymaga poważniejszych prac budowlanych.
Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, by taras zbudować na innym podłożu niż betonowym. Taka metoda wcale nie jest gorsza, a nawet można powiedzieć że jest tańsza i szybsza. Taras postawiony na gruncie w ostatnim czasie jest rozwiązaniem często spotykanym.
System Teraso przeznaczony jest do montażu na przygotowanym równym betonowym podkładzie lub innym stabilnym podłożu, gwarantującym mocowanie i stabilność położonej konstrukcji.
Budowa tarasu na gruncie
Montaż tarasu kompozytowego rozpoczynamy od wytyczenia miejsca pod budowę i wskazania charakterystycznych punktów jego konstrukcji, takich jak: krawędzie, schody, łączenie z elewacją. Zarys tarasu wyznaczamy, posługując się zwijaną miarką oraz sznurkiem, rozciąganym między palikami.
W wytyczonym obszarze pod budowę musimy usunąć warstwę roślinną gleby na głębokość 15–30 cm. Wykonany wykop należy wypełnić piaskiem, a następnie bardzo dobrze całość wyrównać oraz utwardzić. W przypadku gruntu wyjątkowo podmokłego można zmieszać trochę piasku z betonem i taką mieszankę wysypać na wierzchu.
Montaż tarasu kompozytowego
Konstrukcja nośna tarasu zależeć będzie od wysokości gruntu. Poziom tarasu powinien znaleźć się nie wyżej niż poziom podłogi w przylegającym do niego pomieszczeniu. Ustalając wysokość gruntu, należy również brać pod uwagę wysokość legarów oraz grubość samych desek. Jeśli teren, na którym ma być wybudowany taras charakteryzuje się nieodpowiednim nachyleniem lub zbyt stromym nachyleniem, możemy podłoże tarasu „wypoziomować” używając specjalnych podkładek z regulowaną wysokością. Sprawdź na stronie Teraso: Podkładka podwyższająca
Ponieważ legarów nie powinno się układać bezpośrednio na ziemi (nawet jeśli została doskonale utwardzona) jako dystanse pomiędzy legarem oraz gruntem możemy ułożyć betonowe kostki lub zwykłe płytki chodnikowe. Dystanse muszą mieć równą powierzchnię oraz taką sama wysokość.
WAŻNE: Każdy podkład dla konstrukcji montażowej należy przygotować ze spadem 3-5 mm na 1 m, co zapewni doskonały odpływ wody z powierzchni.
Kiedy już upewnimy się, że konstrukcja nośna tworzona przez legary jest stabilna i dobrze wypoziomowana, możemy zabrać się za przykręcanie desek tarasowych. Przeczytajcie jak prawidło zamontować System Teraso.
Po wykonaniu wszystkich prac montażowych, taras z desek kompozytowych Teraso myjemy tylko wodą przy pomocy myjki ciśnieniowej.
Montując taras na gruncie zyskamy lekką, estetyczną konstrukcję. Dobrze zamontowany taras to gwarancja i satysfakcja wygody na lata. Natomiast źle wykonany może przynieść wiele szkód i narazić właściciela domu na niepotrzebne koszty.
Chcesz wiedzieć więcej o deskach Teraso? Skontaktuj się z nami:
www.teraso.pl
[email protected]
www.facebook.com/DeskiTERASO/
tel. 32 724 01 22
Data publikacji: 2019-05-23