Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, aż 56% Polaków planuje wyjazd podczas wakacji. Zwykle w tym okresie pozostawiamy swoje mieszkania bez opieki nawet na kilkanaście dni. Podpowiadamy w jaki sposób zadbać o ich zabezpieczenie tak, aby po powrocie nie zaskoczyły nas przykre konsekwencje długiej nieobecności.
Dopinanie zawodowych spraw, pakowanie walizek, załatwianie urlopowych formalności – często w natłoku przedwyjazdowych obowiązków zapominamy o odpowiednim przygotowaniu mieszkania na czas naszej nieobecności. Mniej lub bardziej uciążliwych następstw wakacyjnych podróży może być wiele: od włamań poprzez awarie instalacji wodnej lub gazowej, zniszczenie sprzętu elektronicznego, po nieprzyjemne zapachy spowodowane źle zabezpieczoną żywnością lub kanalizacją. I choć nie zawsze uda nam się uniknąć zdarzeń losowych, działania zabezpieczające lub prewencyjne mogą załagodzić ich ewentualne skutki. Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie domu do dłuższego wyjazdu będzie gwarancją spokojnego wypoczynku. Na co zwrócić uwagę, szykując się do urlopu?
Wakacje nie dla wszystkich
Wyniki „Polskiego Badania Przestępczości” przeprowadzanego co rok przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pokazują, że najczęściej wymienianym źródłem niepokoju związanego z wyjazdami jest ryzyko włamania. Słuszność takich obaw popierają policyjne statystyki potwierdzające, że złodzieje nie odpoczywają w wakacje. Do największej ilości przestępstw tego typu dochodzi bowiem w lipcu i sierpniu. By zabezpieczyć dom przed niechcianymi gośćmi, warto wyposażyć go w system alarmowy lub monitoring. Alternatywą mogą być również imitacje kamer ochroniarskich. Jednym z bezpieczniejszych rozwiązań jest także pozostawienie kluczy zaufanemu znajomemu lub bliskiej osobie, która co jakiś czas będzie doglądać mieszkania, odbierać pocztę, podlewać kwiaty czy otwierać okna. Pomoc sąsiadów mających baczenie na okolicę naszego domu to także jeden ze sposobów na uniknięcie przykrych skutków wandalizmu. Warto poza tym zadbać o ubezpieczenie mienia i nieruchomości, by w razie sytuacji losowych, móc liczyć na odszkodowanie.
Bezpieczna instalacja
Jeśli do budynku jest przyłączony gaz, prowadząca go sieć musi być poddawana przeglądowi technicznemu przynajmniej raz w roku, a urządzenia stanowiące jej wyposażenie – regularnie serwisowane przez uprawnionych do tego specjalistów. Nawet jeżeli jesteśmy pewni, że instalacja w naszym domu jest wykonana prawidłowo, nie oznacza to stuprocentowego bezpieczeństwa. Problemy techniczne i awarie przytrafiają się nawet w sprawnych sieciach przewodów, a jeśli wystąpią one podczas nieobecności domowników, może skutkować to dużym zagrożeniem. Zakręcenie głównego zaworu zabezpieczy domostwo zarówno przed ewentualnymi awariami wewnętrznymi, jak i przed trudnymi do przewidzenia niebezpieczeństwami z zewnątrz, jak np. pożar w sąsiedztwie.
– Zawór jest jednym z najistotniejszych elementów sieci instalacyjnej. Od jego niezawodności i szczelności zależy prawidłowy przepływ gazu – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura – Ma on także kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa danego obiektu, gdyż pozwala na szybkie odcięcie gazu w sytuacji awaryjnej lub na czas dłuższej nieobecności. Wyłączenie przepływu jest bardzo prostym i jednocześnie – jednym z najpewniejszych rozwiązań, które pozwoli nam na uniknięcie zagrożenia – dodaje ekspert.
Nie bez znaczenia pozostają także instalacje wodne i elektryczne. Wyłączenie bezpieczników prądu zminimalizuje ryzyko awarii zarówno przewodów, jak i instalacji, powodowanych przez wewnętrzne zwarcia lub przepięcia pochodzenia atmosferycznego czy łączeniowego.
Szkodą, która może przytrafić się pod naszą nieobecność jest także zalanie. O ile nie mamy większych możliwości zabezpieczenia się przed awariami spowodowanymi przez sąsiadów, o tyle w łatwy sposób możemy zminimalizować ryzyko przecieku w naszym mieszkaniu. Przed wyjazdem warto sprawdzić szczelność przyłączy elastycznych doprowadzających wodę do armatury łazienkowej i kuchennej, urządzeń sanitarnych oraz pralki czy zmywarki. Na czas nieobecności najlepiej całkowicie zamknąć główny zawór zasilający mieszkanie w wodę lub zakręcić poszczególne zawory kątowe.
Przedwakacyjne porządki
Sytuacja, w której po powrocie z urlopu zastajemy brudne lub przepełnione przykrymi zapachami mieszkanie, nigdy nie jest przyjemnym powitaniem. By tego uniknąć, warto wygospodarować czas na przedwakacyjne sprzątanie. Przyczyn nieprzyjemnych woni powstających podczas naszej nieobecności może być kilka. Jeśli czeka nas dwutygodniowy wyjazd warto rozmrozić i umyć lodówkę, najlepiej mieszanką wody z octem, by następnie móc swobodnie pozostawić ją wyłączoną z otwartymi drzwiczkami. Jeśli nie chcemy jej całkowicie odłączać z prądu – pozbądźmy się produktów, które mogą się popsuć podczas kilkunastodniowej nieobecności.
– Nieprzyjemne zapachy mogą wydobywać się również z instalacji kanalizacyjnych w łazienkowych i kuchennych wnętrzach. Powodem tego typu sytuacji jest dłuższe nieużytkowanie zlewu czy umywalki. Gdy woda utrzymująca się w syfonach wyparuje, powietrze swobodnie przepływa przez rury, ulatniając się i wypełniając pomieszczenie przykrą wonią – tłumaczy Aneta Dziedzina – Przed dłuższym wyjazdem warto więc usunąć z odpływu wszelkie zanieczyszczenia, a następnie zalać go gorącą wodą.
Oprócz tego zadbajmy o wyniesienie śmieci, umycie naczyń i ogólne uprzątnięcie wszystkich pomieszczeń, szczególnie jeżeli nasz dom zamieszkują zwierzęta.
Data publikacji: 2016-07-06