Choć paleta najmodniejszych odcieni dla domowych wnętrz zmienia się niemal co sezon, istnieją ponadczasowe połączenia, które zachwycają niezależnie od aktualnych trendów. Podpowiadamy, jakie zestawienia kolorystyczne sprawią, że nowy wystrój łazienki będzie wyglądał modnie i elegancko przez lata.

Kolorem 2017 roku wskazanym przez Instytut Pantone została soczysta zieleń „Greenery” opatrzona symbolem 15-0343. Nie oznacza to jednak, że łazienka odpowiadająca aktualnym trendom wnętrzarskim nie może się obejść bez akcentów w tym odcieniu. Przeciwnie – jeśli chcemy stworzyć nie tylko piękną, ale przede wszystkim ponadczasową aranżację, zdecydowanie bezpieczniej jest wykorzystać zawsze modne i eleganckie zestawienia oparte na bielach, szarościach, beżach i grafitach.

Futurystycznie: biel i chrom
Eksperci z zakresu wystroju wnętrz często podkreślają, że łazienki bardzo dobrze prezentują się w bieli, która nie tylko nadaje pomieszczeniu lekkości i optyczne powiększa przestrzeń, ale też sprawia wrażenie czystości, a w niektórych wydaniach – nawet sterylności.
– Fanom futurystycznych, minimalistycznych stylizacji z pewnością do gustu przypadnie połączenie bieli z chromem – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura – Duże powierzchnie ścian i podłóg oraz biała ceramika i meble o śnieżnych frontach doskonale uzupełnią chromowane elementy, takie jak: armatura, wykończenia kabiny prysznicowej, uchwyty szafek, rama lustra czy liczne akcesoria – dozownik na mydło, kubek na szczoteczki, wieszaki czy reflektory – dodaje ekspert. Współczesnego sznytu dodadzą także duże szklane tafle, będące nieodłącznym elementem kabiny prysznicowej lub parawanu wannowego oraz podwieszane meble.

Szaro-szary łazienkowy świat
Szarość należy do najbardziej ponadczasowych barw, doskonale sprawdzających się właściwie we wszystkich domowych wnętrzach. Nie inaczej jest z łazienką. Najważniejsze jednak, by nie przytłaczać wystroju zbyt ciemnymi odcieniami, które uczynią pomieszczenie nie tyle eleganckim, ile bardziej ponurym. Generalna zasada mówi, że warianty zbliżające się intensywnością ku czerni, należy zbalansować jaśniejszymi elementami. Szarość w różnych odcieniach świetnie sprawdzi się zarówno na ścianach (np. jako imitacja betonu), podłodze, jak i na innych elementach wystroju. Dobrze wyglądają połączenia różnych tonów szarości z bielą, ecru, jasnym drewnem czy odrobiną czerni. Co istotne – w przypadku monochromatycznych stylizacji, odważniej można bawić się fakturą. W zależności od charakteru wnętrza, ciekawym rozwiązaniem mogą być zarówno duże, imitujące beton płyty, jak i drobne mozaiki oraz kafle patchworkowe.

Wytchnienie na łonie domowej natury
Tym, którzy chcą mieć namiastkę naturalnego krajobrazu nawet w środku miasta, warto polecić wykorzystanie drewnianych elementów wystroju – od wykończenia ścian lub podłogi, przez proste formy podumywalkowych szafek czy słupków, po dekoracje i akcesoria. Ze względu na poziom wilgoci panującej w łazience, pamiętać trzeba o wyborze odpowiedniego gatunku (dobrze sprawdzają się np. tek, dąb, modrzew, merbau oraz iroko), a także o jego konserwacji. Doskonałym rozwiązaniem są też imitujące drewno kafle.
– W przypadku mebli zastosowanie znajdują płyty MDF, których wykończenie przypomina wizualnie naturalne słoje – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura – Szeroki wachlarz kolorystyczny dostępnych na rynku rozwiązań – od jasnego dębu Sonoma po ciemny Orzech Virginia, sprawi, że z łatwością dopasujemy meble do barw wykorzystanych w wystroju naszej inspirowanej naturą łazienki – dodaje ekspert. Przytulną atmosferę zapewni zestawienie motywów drewnianych z różnymi odcieniami beżu i ecru. W takim wydaniu łazienka przestaje być miejscem służącym wyłącznie zabiegom higienicznym, ale daje również przestrzeń do relaksu. Pomieszczenia utrzymane w tej stylistyce można także udekorować dodatkami wykonanymi z wikliny czy ratanu, a także akcentami kwiatowymi – naturalną zielenią lub jej świetnie wykonanymi sztucznymi odpowiednikami.

Ożywczo i bez nudy
Klasyczną łazienkę można ożywić akcentami utrzymanymi w intensywnych barwach. Trzeba jednak pamiętać, że mocne kolory szybko się nudzą, dlatego warto wybrać jeden zdecydowany odcień, który zbalansujemy uspokajającą bielą. Dzięki odpowiedniej proporcji tych barw zyskamy pewność, że wnętrze nie będzie optycznie przytłaczające dla domowników. Gdzie zatem znaleźć inspirację? W TOP 10 tegorocznego zestawiania Instytutu Pantone’a, poza wspomnianą wcześniej soczystą zielenią, znalazły się także odmiany niebieskiego: od tropikalnego Paradise Island, przez chłodny odcień Niagara, po pełen życia Lapis Blue. W trendach nie brak również odblaskowych żółci, soczystego pomarańczu i różu.


Data publikacji: 2017-01-24