Boże Narodzenie to czas odpoczynku i relaksu w gronie najbliższych. Rodzinne celebrowanie wymaga jednak przygotowań, w tym związanego z koniecznością poświęcenia czasu i wysiłku sprzątania. Aby grudniowe porządki były prostsze i przebiegały sprawniej, warto skorzystać z kilku przydatnych porad.

Wybieranie prezentów, dekoracja domu czy wypiekanie świątecznych przysmaków to bożonarodzeniowe zajęcia, które dają nam wiele radości. Inaczej jest ze sprzątaniem – wymagającym sporego nakładu pracy. By porządki nie stały się powodem stresu, plan ich przeprowadzenia lepiej zrobić już w połowie miesiąca – tak, by bez nerwowego pośpiechu zdążyć uprzątnąć każde z pomieszczeń.

Najtrudniejszy pierwszy krok
Domowe porządki najlepiej rozpocząć od przeglądu i odświeżenia najrzadziej sprzątanych pomieszczeń takich jak spiżarnie, składziki czy garderoby. Dzięki temu pozbędziemy się niepotrzebnych przedmiotów i zyskamy przestrzeń na przechowywanie większych gabarytowo sprzętów, które rzadko użytkujemy. W dalszej kolejności warto zadbać o dywany, firany i obicia mebli, w których zbiera się wiele kurzu. Pranie i dokładne odkurzenie wszelkich tekstyliów pomoże wyeliminować z otoczenia szkodliwe dla zdrowia roztocza. Pamiętajmy jednak, że urządzenia takie jak odkurzacz również wymagają odpowiedniej konserwacji, np. wymiany worka i umycia plastikowych elementów. Podobnie jak sprzątanie brudnym mopem lub zużytą ścierką, korzystanie z zaniedbanego odkurzacza może mieć negatywny wpływ na zdrowie, nie mówiąc już o mało satysfakcjonujących efektach estetycznych. Ostatecznego blasku w pokojach, salonie i jadalni nadadzą umyte i wypolerowane okna, drzwi oraz podłogi.

Precyzyjnie i bezpiecznie
Ze względu na nieprzerwane i intensywne użytkowanie, gruntowne sprzątanie kuchni i łazienki warto zostawić na koniec, czyli na kilka dni przed świętami. Wilgoć oraz kontakt z żywnością i licznymi kosmetykami sprawiają, że zabrudzenia w tych miejscach mogą być szczególnie kłopotliwe. Tym bardziej, że sprzątanie nie polega tu jedynie na wprowadzeniu wizualnego porządku, ale przede wszystkim – na zminimalizowaniu ryzyka pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i grzybów, które wyjątkowo szybko rozwijają się w ciepłych i wilgotnych zakamarkach tych pomieszczeń. Co jednak istotne, silne detergenty mogą uszkodzić powierzchnię ceramiki, armatury czy laminowanych lub lakierowanych frontów szafek. Konieczny więc jest dobór nie tylko efektywnych, ale i bezpiecznych środków czyszczących. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść domowe rozwiązania, takie jak: ocet, soda oczyszczona, a także płyn do mycia naczyń, miękka gąbka i bawełniana ściereczka.

Kuchenne centrum dowodzenia
Aby przygotowanie świątecznych potraw było przyjemniejsze i bezpieczne, kuchenne porządki warto rozpocząć od opróżnienia i wymycia od wewnątrz lodówki oraz wszystkich szafek i szuflad. W czyszczeniu uporczywych zabrudzeń i plam z chłodziarki pomoże pasta z sody. Do umycia całej powierzchni posłuży natomiast roztwór wody z płynem do naczyń. Dobrym pomysłem jest również pozostawienie na kilka godzin w lodówce talerzyka z sodą, która pochłonie wszelkie unoszące się tam nieprzyjemne zapachy.
Do mycia kafli, blatów i frontów przyda się miękka ściereczka oraz ciepła woda z płynem do mycia naczyń, która usunie tłuste osady, ale nie uszkodzi tego rodzaju powierzchni. Dla dobrego efektu końcowego należy starannie wypolerować je suchą szmatką.

Więcej uwagi wymaga dokładne wysprzątanie strefy zlewozmywakowej, gdzie stały kontakt z wodą i resztkami żywności sprawia, że właśnie tam pojawia się uporczywy brud, osad i kamień.
– Zanieczyszczenia najczęściej pojawiają się na styku armatury ze zlewozmywakiem. Do ich usunięcia należy wykorzystywać delikatne środki, które nie odbarwią oraz nie zarysują zewnętrznej powłoki baterii – radzi Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. Zabrudzeń oraz rdzawych zacieków pozbędziemy się przykładając do nich na około godzinę gazę nasączoną octem. Powierzchnię baterii warto natomiast wyczyścić przy pomocy miękkiej szmatki i delikatnego roztworu wody z płynem do naczyń.
– Podczas sprzątania zweryfikujmy również stan napowietrzacza, czyli sitka umieszczanego na końcu wylewki. Jeśli zauważymy na nim zbierający się kamień, element należy odkręcić i umieścić w szklance z octem. Po rozpuszczeniu osadu, płuczemy element wodą i z powrotem umieszczamy na końcu wylewki – tłumaczy ekspert – Usunięcie kamienia przedłuży jego żywotność i umożliwi prawidłowe działanie, co istotnie wpływa na ograniczenie zużycia wody.

Łazienkowa ostatnia prosta
Łazienka wymaga regularnego czyszczenia nie tylko „od święta”, jednak przy grudniowych przygotowaniach do Bożego Narodzenia, warto poświęcić czas na gruntowne i bardziej dokładne porządki. Najlepiej zacząć od umycia trudno dostępnych miejsc takich jak kratka wentylacyjna, załamania grzejników czy podłączenia instalacyjne. Choć jest to zadanie czasochłonne – konieczne jest także wyczyszczenie kafli i fug, na których gromadzą się niebezpieczne dla zdrowia pleśnie i drobnoustroje. Podobnie jak w kuchni, z pomocą przyjdzie nam pasta z sody oczyszczonej do szorowania fug oraz woda z płynem do naczyń przeznaczona do umycia całej glazury. Ostrożności wymaga pielęgnacja ceramiki łazienkowej, którą zniszczyć mogą nieodpowiednio dobrane środki czystości.
– Miękka gąbka lub ściereczka namoczona w wodzie z płynem do naczyń bezpiecznie zlikwiduje zabrudzenia, nie narażając powierzchni umywalki, bidetu czy miski na zarysowania. Trudniejsze osady usunie soda oczyszczona, a w walce z kamieniem niezastąpiony będzie ocet lub kwasek cytrynowy – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. Unikać należy natomiast substancji żrących i proszków lub innych środków z granulatem ściernym, które mogą pozostawić nieestetyczne zarysowania i przebarwienia.

Podobnie obchodzimy się z mosiężnymi bateriami, które jako istotny element wystroju przyciągają najwięcej uwagi.
– Zarówno w przypadku armatury chromowanej, jak i pokrytej patynową powłoką, płyn do naczyń stanowić będzie bezpieczną i skuteczną alternatywę dla popularnych detergentów. Jeśli jednak wolimy gotowe środki, przed ich zakupem powinniśmy dokładnie przeczytać etykiety oraz zapoznać się z zaleceniami producenta poszczególnych elementów wyposażenia łazienki. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci nieodwracalnych uszkodzeń powierzchni – dodaje ekspert. Połysk bateriom nada polerowanie suchą, bawełnianą szmatką. Warto pamiętać jednak, że zarówno w przypadku ceramiki, jak i armatury duże znaczenie ma systematyczna pielęgnacja i niedopuszczenie do powstawania uporczywych, nawarstwiających się zabrudzeń. Regularne czyszczenie za pomocą delikatnych środków pozwoli utrzymać je w doskonałym stanie przez wiele lat.


Data publikacji: 2016-12-15