Tegoroczna edycja konkursu Geberit „Projekt Łazienki 2023” była jubileuszowa – konkurs jest organizowany od 25 lat! Okrągła rocznica stała się doskonałą okazją do pierwszego w historii konkursu zjazdu laureatów poprzednich edycji.
Co roku zwieńczeniem konkursu prowadzonego przez Geberit jest uroczysta gala, w której udział biorą laureaci, jurorzy, media oraz przedstawiciele Organizatora. Nie inaczej było tym razem – wręczenie nagród odbyło się 21 czerwca w Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Pierwszy raz w historii konkursu laureaci poprzednich edycji dostali zaproszenia nie tylko na galę, ale też na wyjątkowe spotkanie, którego celem były m.in. pogłębienie integracji oraz wymiana informacji i doświadczeń. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Aleksandra Kozłowska (KWK Promes), Ewa Pokrzywa, Marcin Gierbienis (Gierbienis + Poklewski), Karol Murlak, Piotr Musiałowski (2PM), Klaudia Gołaszewska (KXM Architekci), Kinga Grzybowska (KXM Architekci), Marek Grodzicki (KXM Architekci), Michał Hondo (KXM Architekci), Stanisław Łakiński, Zuzanna Szpocińska (NM Architekci), Maja Matuszewska, Dominika Bugajska.
fot. Bartek Barczyk
Zjazd laureatów poprowadziła Justyna Zborowska, sekretarz konkursu, menedżer do spraw reklamy i PR Geberit oraz Olga Kisiel-Konopka z agencji OKK! PR, zajmującej się m.in. komunikacją konkursu i marki Geberit. Spotkanie rozpoczęły poczęstunek oraz część integracyjna, podczas której każdy z uczestników miał kilka minut, aby się przedstawić i opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanym z konkursem. Następnie odbyły się warsztaty – laureaci zostali podzieleni na zespoły, których zadaniem było odpowiedzenie na pytania dotyczące organizacji konkursu oraz zaproponowanie potencjalnej lokalizacji, której powinna być poświęcona 26. edycja konkursu „Projekt Łazienki 2024”.
fot. Bartek Barczyk
Kolejnym punktem programu była sesja zdjęciowa wszystkich laureatów. Bartek Barczyk, jeden z najwybitniejszych artystów fotografików, uwiecznił również poszczególne zespoły projektowe oraz wykonał indywidualne zdjęcia uczestników spotkania.
Do laureatów konkursu dołączyli przedstawiciele Jury – przewodnicząca, prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa, arch. Jacek Tryc, właściciel pracowni Jacek Tryc – wnętrza, a także gość specjalny – Wojciech Chojna, dawniej sekretarz konkursu „Projekt Łazienki”.
fot. Bartek Barczyk
Arch. Jacek Tryc, laureat pierwszej edycji konkursu w 1998 roku, podzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem: – Wziąłem udział w konkursie na trzecim roku studiów. To wydarzenie w pewien sposób zmieniło moje życie, było trampoliną do zawodowego, wielkiego świata.
Z kolei dawny sekretarz konkursu, Wojciech Choina, wypowiedział się o przeszłości i przyszłości inicjatywy firmy Geberit: – Cieszę się, że ten konkurs się rozwija i ewoluuje, zmienia się jego tematyka, co daje pewność, że będzie trwał dłużej, nie tylko 25 lat. Mam nadzieję spotykać się na kolejnych rocznicach.
fot. Bartek Barczyk
Po krótkich rozmowach kuluarowych, wręczeniu upominków i toaście, wszyscy goście udali się do restauracji Chianti Kręgliccy na lunch z przedstawicielami Geberit: Justyną Zborowską – sekretarzem konkursu, menedżerem do spraw reklamy i PR, Adrianem Burzykiem – dyrektorem działu Projekty i Technologie, Krzysztofem Brzezińskim – dyrektorem marketingu i produktów oraz z Przemysławem Powalaczem, Prezesem Zarządu Geberit Polska. Justyna Zborowska podkreśliła, że jedną z głównych idei konkursu jest uświadamianie społeczeństwa na temat kondycji toalet publicznych oraz realny wpływ na zmianę sytuacji: – Za pomocą konkursu mówimy o deficycie toalet, mówimy o tym, aby poprawiać jakość sanitariatów w Polsce, aby toalety były dostępne dla wszystkich, uwzględniały różnych użytkowników.
fot. Bartek Barczyk
Po obiedzie uczestnicy spotkania wrócili do Pałacu Zamoyskich, aby wziąć udział w uroczystej gali wręczenia nagród w 25. edycji konkursu Geberit „Projekt Łazienki 2023”. W debacie, poprzedzającej ogłoszenie wyników, udział wzięli: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, Jacek Tryc oraz laureaci konkursu ,,Projekt Łazienki”: Aleksandra Kozłowska, laureatka Grand Prix oraz nagrody Debiut Roku w 2018 roku (projekt toalety publicznej na bulwarach nad rzeką Słupią w Słupsku), Zuzanna Szpocińska, laureatka Grand Prix w 2013 roku (toaleta konkursowa przy ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach), Piotr Musiałowski, laureat Grand Prix w 2007 roku (toaleta publiczna w Kazimierzu Dolnym – projekt zrealizowany) oraz Stanisław Łakiński, laureat Grand Prix w 2016 roku (toaleta konkursowa przy Al. Roguckiego w Płocku – projekt zrealizowany). Zaproszeni goście podzielili się wspomnieniami i anegdotami związanymi z konkursem ,,Projekt Łazienki”.
fot. Bartek Barczyk
Ideę konkursu oraz czas spędzony na spotkaniu laureatów dobrze podsumowują słowa Przemysława Powalacza – Wspólnotowy charakter czyni ten projekt wyjątkowym. Robić coś wspólnie, to robić coś razem, a wspólnotowo – robić coś razem, dla kogoś.
Videorelacja z wydarzenia dostępna jest pod linkiem: https://konkurs.geberit.pl/historia-konkursu/
fot. Bartek Barczyk
Więcej informacji na www.geberit.pl
Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).
Od ponad 20 lat organizuje konkurs dla młodych architektów i studentów „Projekt Łazienki”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. W ramach tej cieszącej się uznaniem społecznym inicjatywy powstały m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym oraz toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.
Kontakt dla mediów:
Justyna Zborowska
[email protected]
+48 505 199 115
Magdalena Jankowska
[email protected]
+48 577 560 111
Data publikacji: 2023-07-10