Wybierając meble do łazienkowego wnętrza, warto kierować się nie tylko ich trwałością czy dopasowaniem do wystroju, ale również odpowiednią konstrukcją i pojemnością, które ułatwią przechowywanie najpotrzebniejszych akcesoriów. Jakie modele szafek zagwarantują zachowanie porządku?
Z uwagi na specyfikę wykonywanych w niej czynności, łazienka to wnętrze, które musi pomieścić środki czystości oraz kosmetyki i akcesoria każdego z domowników. Żele pod prysznic, szampony, specyfiki pielęgnacyjne, produkty do makijażu, golarki czy suszarka – to tylko niektóre z rzeczy przydatnych podczas porannej toalety czy wieczornego szykowania się do wyjścia. Już na etapie projektowania rozkładu wnętrza należy więc zastanowić się nad wyborem odpowiednich mebli, dostosowanych do potrzeb wszystkich domowników. Oprócz kwestii pojemności, warto zwrócić uwagę na obecność elementów wyposażenia szafek, gwarantujących zachowanie ich trwałości nawet przy intensywnej eksploatacji.
W zestawie z umywalką – dla ograniczonych przestrzeni
Jednym z najpowszechniej wykorzystywanych wariantów szafek łazienkowych jest model podumywalkowy, projektowany z myślą o zestawieniu z dopasowaną ceramiką. Tego typu rozwiązanie polecane jest głównie w przypadku wnętrz o niewielkim metrażu.
– Dzięki mocowaniu bezpośrednio pod umywalką, szafka nie będzie ograniczać wolnej przestrzeni czy zawadzać podczas użytkowania łazienki. Praktycznym wyborem będzie także model wyposażony w pojemne szuflady – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura – Warto jednak pamiętać, by odpowiednią szafkę kupować razem z umywalką – tak, by wyeliminować ryzyko niedopasowania elementów. Bezpieczny będzie zakup gotowego zestawu z oferty jednego producenta.
Meble podumywalkowe dostępne są na rynku zarówno w wersji stojącej, jak i podwieszanej. W przypadku przestrzeni użytkowanych przez kilkoro domowników, gdzie szczególne znaczenie ma zachowanie higieny, polecany jest drugi wariant. Dzięki braku styczności z podłogą, pozwala on szybko i łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia bez konieczności przesuwania mebli.
Jej Wysokość Bezpieczeństwo
Dużej uwagi przy wyborze wyposażenia wymagają pomieszczenia, z których przyjdzie korzystać dzieciom. Zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa to kwestia priorytetowa – szczególnie w przypadku łazienki, w której przechowujemy akcesoria takie, jak: ostre nożyczki, golarki czy urządzenia elektroniczne. Dobrym rozwiązaniem, które ograniczy najmłodszym dostęp do niebezpiecznych sprzętów, będzie wąski słupek o wysokości ok. 160 cm. W jego górnych partiach możemy składować rzeczy, po które dzieci nie powinny sięgać. Dolne półki posłużą natomiast do przechowania akcesoriów takich jak ręczniki, kosmetyki kąpielowe czy zabawki dla najmłodszych. Warto zweryfikować, czy tego typu szafka jest wyposażona w funkcjonalne zawiasy z samodomykiem, które eliminują ryzyko uszkodzeń mechanicznych wynikających z nieostrożnego zamykania lub otwierania drzwiczek.
W zasięgu ręki
Liczba czynności z zakresu codziennej pielęgnacji wykonywanych w strefie umywalkowej sprawia, że w punkcie tym znajduje się zwykle najwięcej kosmetyków i akcesoriów. Niektóre popularne rozwiązania aranżacyjne, np. prosty blat czy podwieszana umywalka, ograniczają możliwość ich przechowywania. W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie zamontowana obok lustra szafka wisząca. Dzięki umieszczeniu w pobliżu ceramiki, zapewni szybki dostęp do najpotrzebniejszych produktów pielęgnacyjnych. Z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo strefy umywalkowej, warto zadbać, by z była ona odporna na działanie wilgoci. Wysoką trwałością cechują się np. modele wykonane z płyty MDF.
Funkcjonalność samodzielnej toalety
Dysponując osobnym pomieszczeniem przeznaczonym na toaletę, możemy w łatwy sposób uniknąć sporów domowników o dostęp do łazienki. Zwykle jednak tego typu przestrzenie cechuje ograniczony metraż, determinujący konieczność wyboru rozwiązań dostosowanych do warunków architektonicznych.
– Ciekawym wariantem są szafki projektowane z myślą o tego typu wnętrzach, wyróżniające się niewielkim rozmiarem i dopasowaniem do wąskich umywalek z bocznym otworem na baterię – tłumaczy Aneta Dziedzina – Taka konstrukcja pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń. Decydując się na tego rodzaju sprzęt, warto zweryfikować, czy wybrany model jest wyposażony w elementy, które dodatkowo zwiększą ergonomię wnętrza, np. uchwyt na papier toaletowy, ułatwiający uporządkowanie przestrzeni wokół miski sedesowej – podpowiada ekspert. W przypadku małych wnętrz, dobrym uzupełnieniem modelu podumywalkowego będzie szafka wisząca. Zamontowana nad sanitariatem, może służyć do przechowywania środków czystości.
Data publikacji: 2016-06-10