Na rynku branży meblarskiej wyróżnić możemy kilka rodzajów otwarcia drzwi w szafach. To tradycyjne otwieranie, bardzo popularne przesuwanie a także składanie/łamanie. Ostatni z wymienionych nie zyskał takiej popularności jak jego poprzednicy, jednak ma wiele zalet, dlatego też zachęcamy do bliższego poznania tego rozwiązania.
Miejsce przed szafą
Systemy ze składanymi drzwiami mają tą przewagę nad tradycyjnie otwieranymi, że ich skrzydło zajmuje o połowę mniej miejsca wewnątrz pomieszczenia. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się np. w węższym przedpokoju lub też sypialni, gdzie obok szafy stoi łóżko i dostęp do mebla jest ograniczony. Przestrzeń „przed” jest nam niezbędna, aby móc komfortowo z niego korzystać. Nikt nie lubi, gdy codzienna czynność wybierania ubrań wiąże się z niewygodnym lawirowaniem w niewielkiej przestrzeni.
Dostęp do wnętrza szafy
Wybierając mebel z drzwiami składanymi zyskujemy dostęp do całej jego zawartości. Inaczej jest w przypadku szafy przesuwnej, gdzie poszczególne jej części musimy otwierać naprzemiennie – nie mamy możliwości zajrzenia do całego wnętrza w jednym momencie. Dodatkowym atutem jest bezkolizyjne otwieranie np. szuflad wewnętrznych – nie będą obijać się chociażby o nie do końca przesunięte skrzydło drzwi. To samo tyczy się np. pantografów.
fot. Laguna Fabryka Okuć
Slide R i Bifold – systemy do szaf z drzwiami składanymi
Laguna, wiodący polski producent okuć meblowych ma w swojej ofercie dwa systemy umożliwiające budowę szaf z drzwiami składanymi/łamanymi. Są to Slide R w wersji wewnętrznej i zewnętrznej oraz Bifold. Oba zastosowanie mają w dwudrzwiowych meblach korpusowych o udźwigu maksymalnym 15 kg na jedno skrzydło. Wypełnieniem frontu może być płyta meblowa o grubości 16-18 mm w przypadku Slide lub aż do 40 mm, gdy zastosujemy Bifold. Systemy zapewnią inwestorowi nieograniczony dostęp do wnętrza szafy, dzięki złożeniu drzwi na jednym końcu mebla. Ponadto, skrzydło wystawać będzie na zewnątrz jedynie o połowę swojej szerokości. Rozwiązania dają duże możliwości aranżacyjne – rynek bogaty jest w wiele rodzajów płyty oferując różnorodne faktury i wybarwienia.
Bifold opiera się jedynie na pracy okucia górnego zaś Slide R prowadzi drzwi dzięki okuciach górnym i dolnym zarazem. Ponadto ten drugi jest systemem nawierzchniowym, czyli takim, w którym ani tory jezdne ani wózki nie są widoczne dla użytkownika szafy. Wyróżniamy jego dwie wersje: wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza zakłada montaż systemu w tzw. ramce szafy, czyli po zamknięciu drzwi krawędzie korpusu są widoczne. W przypadku opcji zewnętrznej – części te są zakryte przez płaszczyznę skrzydła.
Doceń niedocenione
Szafy z drzwiami składanymi łączą w sobie cechy, których brakuje ich konkurencji. Oszczędność miejsca przed meblem, nieograniczony dostęp do wewnętrznych akcesoriów lub zawartości, a także ciekawy wygląd to plusy, które z pewnością pozwolą dostrzec potencjał takiego rozwiązania. Polecamy serdecznie!
Data publikacji: 2022-11-16