Wybierając lampy do mieszkania czy przestrzeni biurowej, nie jesteśmy już skazani na gotowe produkty ze sklepu. Dzięki profilom aluminiowym LED możemy bawić się kreatywnością przy projektowaniu i tworzeniu gotowych opraw. Lampy z profili LED mogą być wykonywane precyzyjnie na wymiar przy wykorzystaniu niezliczonej ilości kształtów . Podczas projektowania ogranicza nas jedynie nasza pomysłowość. Chcąc ułatwić sobie proces montażu, powinniśmy trzymać się kilku zasad.

Jakie profile do budowy lamp?

Wybierając profil do stworzenia gotowej oprawy LED powinniśmy odpowiednio dobrać go do miejsca, w którym będzie używany. Pierwsza decyzja, to szerokość profilu. Wybór ten wpływa bezpośrednio na strumień światła w gotowej oprawie. Profile aluminiowe występujące na rynku najczęściej, to profile o przeznaczeniu meblowym. Ich rozmiar pozwala na montaż jednej taśmy LED stanowiącej źródło światła. Tak wykonane oprawy dobrze sprawdzą się w roli oświetlenia punktowego lub dekoracyjnego, wszędzie tam, gdzie przestrzeń wymagająca doświetlenia nie jest duża.

fot. Lumines Lighting

Jeśli planujemy montaż oświetlenia głównego, taka ilość światła może być niewystarczająca. Na szczęście wybór profili meblowych nie jest koniecznością. Istnieje ogromna ilość profili o przeznaczeniu architektonicznym, czy wręcz przemysłowym, które dzięki możliwości instalacji dwóch, trzech, czy nawet ośmiu rzędów LED, świetnie sprawdzą się w roli oświetlenia głównego.

Wybór kształtu profilu, który stanowi o charakterze gotowej oprawy, jest w zasadzie kwestią naszego gustu. Wybierając profil należy pamiętać, że jego konstrukcja wpływa na trudność montażu, co jest ściśle związane ze sposobem instalacji.

Lampy wiszące lub montowane do sufitu

Montaż profili do sufitu jest stosunkowo prosty. Część z nich posiada specjalnie zaprojektowane miejsca służące do umieszczenia wkrętów. Oczywiście, nawet modele nie posiadające udogodnień montażowych jesteśmy w stanie przytwierdzić do powierzchni sufitu. Aluminium jest stosunkowo podatne na obróbkę narzędziową, przez co montaż wkrętu nie będzie trudny.

fot. Lumines Lighting

Z pomocą podczas instalacji mogą przyjść profile montażowe. Część profili głównych posiada możliwość ich doboru. Pozwalają one na mocowanie bezpośrednio do powierzchni sufitu, a następnie do złożenia i zaczepienia gotowej oprawy LED, najczęściej nie wymagającej już ingerencji w profil główny. Jest to rozwiązanie wygodne, często stanowiące również pomoc w przypadku problemów ze znalezieniem miejsca na ukrycie zasilacza, o czym w dalszej części poradnika.

fot. Lumines Lighting

Planując w swojej przestrzeni wiszące lampy, musimy pomyśleć o zawiesiach montażowych. Najczęściej występujące na rynku możemy podzielić na dwa rodzaje. Klasyczne zawiesia montażowe wymagające doprowadzenia przewodu zasilającego oraz coraz bardziej popularne zawiesia przewodzące. Te ostatnie, są często wybierane ze względu na minimalistyczny wygląd kompletnego systemu oświetlenia.

fot. Lumines Lighting

Na etapie planowania należy pamiętać, że montaż zawiesi przewodzących możliwy jest w sytuacji, kiedy napięcie doprowadzone do oprawy LED jest już napięciem niskim, a zatem w sytuacji, kiedy zasilacz ukryty zostanie w suficie lub w mocowanej pod sufitem montaturze. W innym wypadku, zaleca się korzystanie z klasycznych zawiesi i doprowadzenie napięcia poprzez oplatający je przewód. Podobnie jak w przypadku montażu do sufitu, profile posiadające zaprojektowane miejsca do montażu zawiesi, pozwalają na precyzyjne dopasowanie elementu systemu do powierzchni profilu.

Co z zasilaczem?

Tworzenie oprawy LED z profili aluminiowych pozwala nam na bardzo szeroki wybór dotyczący źródła światła. Rozwiązaniem stosowanym najczęściej podczas domowej instalacji, są taśmy LED. Wykorzystują one niskie napięcie, standardowo 12 lub 24 V. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie. Tworząc profesjonalne oprawy, często z przeznaczeniem do zastosowań przemysłowych, spotyka się stosowanie źródeł LED opartych o sztywne PCB. Pozawala to na stworzenie lampy prądowej nie wymagającej niskiego napięcia.

Wróćmy jednak do najczęściej stosowanego rozwiązania. Montaż taśm LED wymaga doprowadzenia napięcia już przetworzonego przez zasilacz. Często na tym etapie montażu, pojawia się problem, dotyczący miejsca jego ukrycia.

Możliwości jakie daje nam przestrzeń w której chcemy montować oświetlenie, mogą wpłynąć na wybór profilu, z którego wykonujemy oprawę LED. Jeśli posiadamy sufit podwieszony, pozwalający na schowanie zasilacza, możemy zdecydować się w zasadzie na dowolny profil LED. Co jednak w sytuacji, kiedy nie posiadamy takiego komfortu?

fot. Lumines Lighting

Z pomocą nadchodzą nam profile LED z zaprojektowanym, gotowym miejscem na ukrycie transformatora. Pozwalają one na umieszczenie zasilacza wewnątrz oprawy w specjalnie przygotowanej komorze. Modele profili posiadające wspomnianą przestrzeń, to modele stworzone z myślą o montażu lamp.

fot. Lumines Lighting

Rozwiązanie pośrednie to profile, które posiadają pasujące do siebie profile pomocnicze lub montażowe, pozwalające na instalację zasilacza wewnątrz kompletnego systemu.

fot. Lumines Lighting

Źródło światła pod kontrolą

Dobierając taśmę LED, możemy zdecydować o barwie i kolorze, a także jej mocy. Musimy jednak pamiętać, że nie tylko ona decyduje o ostatecznym efekcie świetlnym. Równie ważnym elementem są przesłaniające źródło światła klosze do profili. Najczęściej występują z kilku rodzajów materiału, różniących się od siebie przepuszczalnością światła. Dopiero odpowiednia kombinacja taśm i kloszy pozwoli nam uzyskać oczekiwany efekt końcowy.

Montaż źródła światła to również odpowiedni moment na instalację sterowników i pilotów. Trudność takiej instalacji jest odrobinę wyższa, ale tak skonstruowany system pozwoli nam na sterowanie lampą z dowolnie wybranego miejsca. Taki system, w zależności od użytych komponentów, może pozwolić nie tylko ściemniać i rozjaśniać źródło światła, ale również na zabawę kolorem czy barwą.

Design

Lampy z profili LED ze względu na swój surowy charakter stają się popularnym rozwiązaniem. Pasują idealnie do otwartych loft’ owych przestrzeni, gabinetów czy nowoczesnych apartamentów. Wręcz idealnie wpasowują się w założenia stylu industrialnego.

fot. Lumines Lighting

Decydując się na zakup lub indywidualne wykonanie oprawy warto pamiętać, że profile LED występują dziś na rynku w szerokiej gamie kolorów. Dobierając akcesoria nie zapomnijmy o mniej popularnych, ale niezwykle atrakcyjnych zaślepkach wykonywanych z aluminium. Dodadzą gotowej oprawie charakteru. Będą świetną alternatywą dla najczęściej występujących zaślepek z tworzywa sztucznego i doskonale uzupełnią indywidualny charakter Lampy. Pomyślmy o odpowiednim doborze kloszy i akcesoriów pomocniczych.

Samodzielny montaż opraw z profili LED to zadanie wymagające przygotowania. Wymaga na pewno większego zaangażowania niż decyzja o zakupie gotowych lamp w markecie. Satysfakcja, a przede wszystkim indywidualny charakter gotowej oprawy, jest na szczęście zdecydowanie warta poświęcenia.


Data publikacji: 2020-04-23