Pierwsze lekcje samodzielności podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych to dla najmłodszych z jednej strony ciekawa przygoda, z drugiej zaś – prawdziwe wyzwanie. Podpowiadamy, jakie wyposażenie zwiększy poziom bezpieczeństwa i ułatwi maluchom korzystanie z łazienki.

Zasad higieny warto uczyć już od wczesnych lat tak, by jak najszybciej wyrobić w dziecku poprawne nawyki. To, co dorosłym wydaje się łatwe, dla najmłodszych może jednak stanowić poważne wyzwanie. Na drodze do samodzielności stoją często występujące w łazience czynniki zwiększające ryzyko wypadku. Śliska podłoga, ostre krawędzie mebli i ceramiki, dostęp do kosmetyków, detergentów czy sprzętów elektrycznych – to tylko niektóre z zagrożeń, determinujących konieczność przystosowania wnętrza do potrzeb maluchów. Zagwarantowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pozwoli na swobodną naukę podstawowych zasad higieny oraz ułatwi pierwsze próby samodzielnego korzystania z toalety czy wanny. Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę?

Armatura przyjazna dzieciom
Aby ułatwić dziecku umycie rąk po każdorazowym skorzystaniu z toalety, należy zadbać przede wszystkim o wygodny dostęp do przestrzeni umywalkowej. Pomocny w tej kwestii może okazać się montaż baterii specjalnej, wyposażonej w standardowy korpus i wydłużony uchwyt o ergonomicznej końcówce. Taka konstrukcja umożliwia regulację parametrów strumienia wody, ograniczając kontakt z armaturą do minimum. Tego typu wariant sprawdzi się w łazienkach, z których korzystają małe dzieci, mogące mieć problem z obsługą tradycyjnych modeli. Komfortowym rozwiązaniem, sprzyjającym nauce samodzielnej higieny, będą również baterie bezdotykowe. Eliminują one konieczność operowania klasycznym uchwytem, często utrudnionego ze względu na wysokość położenia ceramiki. Specyfika ich działania opiera się na automatycznym sterowaniu za pomocą zaworu elektromagnetycznego, uruchamianego przez fotokomórkę. Zamknięcie dopływu po upływie określonego czasu ograniczy marnowanie wody, które może być spowodowane nieuwagą dziecka. W strefie natryskowej lub przy wannie sprawdzą się natomiast baterie termostatyczne.
– Tego typu armatura umożliwia regulowanie temperatury w zakresie 15°C – 60°C, z dokładnością do 1°C, a dodatkowa blokada przeciwoparzeniowa zapobiega przypadkowej zmianie ustawień – mówi Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura – Zyskujemy dzięki temu pewność, że nawet w sytuacji, gdy nasza pociecha będzie samodzielnie przygotowywać kąpiel, temperatura wody nie przekroczy 38°C. Co równie ważne, baterie termostatyczne spełniają swoją rolę nawet przy znacznych wahaniach ciśnienia w instalacji.

Bez poślizgu
Dla dzieci codzienna kąpiel to przede wszystkim doskonała okazja do zabawy w wodzie. Istnieje jednak ryzyko, że podczas radosnych figli maluch straci równowagę i upadnie. Bezpieczeństwo w wannie lub w brodziku pomogą zagwarantować specjalne maty antypoślizgowe wykonane z gumy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, a producenci oferują ogromny wybór wzorów zaprojektowanych z myślą o dzieciach. Większość z nich zaopatrzonych jest w specjalne przyssawki, zapewniające stabilność na każdej powierzchni. Wchodzenie i wychodzenie z wanny ułatwi natomiast mocowany do ściany nieruchomy uchwyt prosty lub kątowy. Przydatnym dzieciom elementem w łazience będzie także podest, dzięki któremu nasza pociecha z łatwością sięgnie do umywalki, skorzysta z toalety, czy wejdzie do wanny. Przed zakupem upewnijmy się, czy jest on wyposażony w antypoślizgowe zabezpieczenia.

Przyjazna toaleta
Łazienkowe zagrożenia dotyczą również kontaktu z bakteriami, którego trudno uniknąć podczas korzystania z toalety. Dzieci, które zwykle mają problem ze swobodnym siadaniem, często podtrzymują się rękami, by zachować równowagę. Zastosowanie w tym przypadku znajdą deski sedesowe z powłoką antybakteryjną, które znacznie zwiększą poziom higieny sanitariatu.
– Ze względu na dużą częstotliwość użytkowania i wysoką wilgotność otoczenia, na desce mogą gromadzić się groźne dla organizmu drobnoustroje. Dzięki powłoce antybakteryjnej, gwarantującej gładką powierzchnię deski, minimalizowane jest ryzyko osiadania i rozprzestrzeniania się bakterii – podpowiada Aneta Dziedzina – Rozwiązanie tego typu sprawdzi się szczególnie, gdy wśród użytkowników są dzieci zaczynające naukę podstawowych zasad higieny.
Aranżując przyjazną maluchom strefę toaletową, warto rozważyć również montaż wariantu wolnoopadającego, który obniży ryzyko pojawienia się uszkodzeń mechanicznych, wynikających z nieostrożnego zamykania i otwierania pokrywy. W sytuacji, gdy naszą pociechę trudno jest zachęcić do zamiany nocnika na standardową miskę, pomocne mogą okazać się specjalne nakładki. Dzięki optymalnym wymiarom, dopasowanym do budowy ciała dziecka, podnoszą one poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Wszystko w porządku
Przystosowując łazienkę do potrzeb dziecka, warto wziąć pod uwagę rozwiązania, które sprawią, że ostre przybory i elektryczne sprzęty nie znajdą się w zasięgu jego ręki. Na górnych poziomach wysokiego słupka, pomieścimy wszystkie elementy, do których maluch nie powinien mieć dostępu. Dolne półki, przeznaczone dla najmłodszych, ułatwią natomiast naukę zachowania porządku w kąpielowych zabawkach i akcesoriach. Do przechowania niebezpiecznych środków czystości posłużą podwieszane szafki. Dzięki możliwości montażu w ściennej wnęce, nad pralką czy miską sedesową, detergenty pozostaną poza zasięgiem dzieci. Miejsca, w których składujemy tego typu elementy można także wyposażyć w specjalne blokady na uchwyty, uniemożliwiające najmłodszym otwarcie szafek. Za dodatkową ochronę posłużą również gumowe nakładki na ostre krawędzie mebli oraz osłonki na gniazdka elektryczne.


Data publikacji: 2016-06-10