Chcesz kupić schody na poddasze? Ogranicza cię przestrzeń domu, więc myślisz o kompaktowym modelu ze składaną drabinką? Zastanawiasz się, czy jest to dobre rozwiązanie? Jeżeli tak, to ten poradnik jest właśnie dla ciebie.

Schody drewniane na strych, które w każdym momencie można złożyć i schować, to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie w nowych domach. Największą zaletą schodów składanych jest oczywiście to, że nie muszą cały czas stać rozłożone, a nawet gdy takie są, to zajmują średnio czterokrotnie mniej miejsca niż klasyczne schody wewnętrzne. Pomimo tego, niektóre osoby nadal zastanawiają się, czy jest to dobre rozwiązanie. Skąd te dylematy?

Utarło się pewne błędne przekonanie, że schody na poddasze nie są wygodne w użytkowaniu. Niektórzy twierdzą, że chodzi się po nich jak po kiepskiej drabinie. Taką opinię możemy usłyszeć zazwyczaj od osób, które zakupiły składane schody na strych przynajmniej kilkanaście lat temu. Czasy się jednak zmieniły i dzisiejsze schody są tak wygodne jak te zwykłe, zamontowane na stałe. Mają inny kształt, zupełnie inny kąt nachylenia oraz odmiennie wyprofilowane stopnie, których długość i szerokość ustalono po przeprowadzeniu wielu testów, by poruszanie się po nich zarówno do góry, jak i na dół, było jak najbardziej komfortowe.

Jeżeli jednak cię to nie przekonuje, to pamiętaj, że zawsze możesz dokupić wygodne poręcze schodowe, które ułatwiają wchodzenie na górne piętro nawet tym osobom, które mają problemy z poruszaniem się.

 

Schody i sposób zagospodarowania górnego piętra

Przed zakupem schodów składanych warto wiedzieć też to, że podłoga górnego piętra musi być zagospodarowana tak, by umożliwić swobodne wejście. Obszar wokół włazu nie może być zagracony żadnymi większymi elementami. Jest to ważne również w przypadku planowania rozmieszczenia zwykłych, klasycznych schodów, z tym że model składany znowu potrzebuje mniej wolnego miejsca.

 

Montaż schodów składanych

Kolejną, bardzo ważną zaletą schodów składanych jest sposób montażu. Każdy przeciętny Kowalski poradzi sobie z tym zadaniem. Wystarczy, że zapozna się z instrukcją lub przyswoi sobie krótkie filmiki montażowe dostępne w Internecie. W innym przypadku może oczywiście zamówić fachowca.

Klasyczne schody wewnętrzne sprawiają więcej problemów. Samodzielne zamontowanie ich jest bardzo trudne, a zlecenie wykonania tej czynności specjaliście jest o wiele droższe.

Pomimo tego nie można jednoznacznie określić, który rodzaj schodów jest bezwzględnie lepszy. Na pewno dla wielu właścicieli domów ogromne znaczenie mają też inne kwestie, jak wygląd, współgranie z wystrojem pomieszczeń czy sposób obsługi.

Artykuł napisany przy współpracy specjalistów z schody.velset.pl.


Data publikacji: 2016-08-25